BEOGRAD, Poslije januarske podjele novčane naknade od 1.700 dinara i potvrde o vlasništvu nad po pet akcija Naftne industrije Srbije, građani do kraja ove godine mogu da očekuju i slične potvrde za besplatne akcije „Telekoma“ i Aerodroma „Nikola Tesla“.
Građani su dobili po pet akcija NIS ukupne vrijednosti 2.500 dinara, a tek kada bude urađena procjena vrijednosti kapitala „Telekoma“ znaće se koliko im pripada od ovog preduzeća. Zasad je izvjesno da će na 4,8 miliona ljudi biti podjeljeno 15 odsto državnog vlasništva „Telekoma“ i Aerodroma „Nikola Tesla“.
– Koliki će biti tačan udeo bivših i sadašnjih zaposlenih u „Telekomu“, znaće se kada se uradi procena vrednosti kapitala – kaže Nebojša Ćirić, državni sekretar Ministarstva ekonomije. – Zakonom je određeno da se besplatne akcije prenesu građanima i zaposlenima u roku od šest mjeseci od privatizacije ili izmjene vlasništva.
Procjena vrijednosti „Telekoma“ trebalo bi da bude urađena uskoro, a u naredna tri mjeseca Vlada Srbije izabraće konsultanta koji će uraditi taj posao. Država je, inače, odlučila da na međunarodnom tenderu proda polovinu od svih 80 odsto u kapitalu „Telekoma“. Plan je i da prodaja tog udjela bude urađena na sličan način javno, pred kamerama, kao i kod prodaje „Mobtela“.
Za pravo na besplatne akcije „Telekoma“ u ljeto 2008. godine prijavilo se 38.848 bivših i sadašnjih radnika „Pošte“ i „Telekoma“. Prema zakonu o besplatnim akcijama, oni mogu da računaju da će dobiti akcije koje će vrijedeti po 200 evra za svaku godinu radnog staža. Ranije je bilo riječi da zaposlenima pripada od 12 do 15 odsto kapitala u „Telekomu“.
Osim 1.700 dinara novčane naknade iz ranijih privatizacija, koliko je dobio svako od 4,8 miliona ljudi, građani bi, kako je najavljeno, od kraja juna mogli i da trguju svojim akcijama NIS. Preduslov za to je da NIS iz zatvorenog prijeđe u otvoreno akcionarsko društvo.
– U junu bi trebalo da se održi skupština akcionara kada će biti urađena ova izmena, kao i niz drugih koje su uslov da se akcije NIS nađu na Beogradskoj berzi – objasnio je Roman Kvitko, direktor za pravna i korporativna pitanja NIS. – Treba izmjeniti osnivački ugovor, statut, a sve treba da usaglase akcionari.
O mogućoj cijeni akcija NIS na Berzi niko ne želi da spekuliše. Ali, sigurno je da cijena ne može da bude manja od 500 dinara po dionici. Iako je i do sada bila moguća prodaja prava na akcije NIS, ali samo uz plaćanje troškova ovjere kupoprodajnog ugovora u sudu, i predstavnici Vlade i brokeri savjetovali su građanima da sačekaju izlazak na Berzu.
Prema procjenama stručnjaka, prenos imovine sa države na NIS mogao bi da bude jedan od faktora koji će uticati na cijenu akcija. Naime, sada je na NIS od 9.961 objekta registrovan svega 41, a čeka se na prenos 207 i odluku za još oko 200.
– Teško da će se ijedan ozbiljan investitor odlučiti za kupovinu akcija kompanije koja nema imovinu, ali vremena da se preregistracija završi još ima – kažu u NIS.
Već nude otkup
U poslednje vrijeme sve je više agencija ili firmi koje nude otkup paketa besplatnih akcija, i to od 800 do 900 evra. U Ministarstvu ekonomije savjetuju građanima da ne nasjedaju na ovakve ponude, jer zasad imaju samo potvrdu za po pet akcija NIS.
I brokeri ukazuju da je ekonomski neisplativo za bilo kojeg investitora da se sada bavi ovakvom trgovinom, jer je neizvjesna vrijednost kompanija i njihovih akcija.
Akcionarski fond
Izmjenama zakona o besplatnim akcija, koje treba uskoro da se usvoje, osnovaće se akcionarski fond. Na njega će biti prenijeta imovina Privatizacionog registra sa 78 paketa akcija firmi već prodatih na tenderima i 1.500 paketa akcija iz Akcijskog fonda. U imovinu fonda ući će i 15 odsto kapitala drugih javnih preduzeća koja će biti privatizovana, kao što su „Galenika“, „Jat“ i komunalna preduzeća. Građani će iz fonda dobiti objedinjene akcije. Njima će moći da trguju na Berzi ili da ih prodaju kada ih fond bude otkupljivao.
Ne manje od 4,8 evra
Prema kupoprodajnom ugovoru za NIS, novi većinski vlasnik „Gaspromnjeft“ obavezao se da će do februara 2011. godine malim akcionarima ponuditi otkup akcija po cijeni ne manjoj od 4,8 evra, koliko je akcija vrijedela u februaru 2009. godine. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bas me zanima ko ce koga tu da zezne
http://www.aikb.net
Ako sve ukupno bude vise od 200 eur dobro smo prosli!!!