BANJALUKA – Preduzeće „Akvana“ je prošlu poslovnu godinu završilo sa gubitkom od 1,2 miliona KM, što je jedan od najlošijih poslovnih rezultata od osnivanja ovog preduzeća.
U pitanju je javno gradsko preduzeće koje je od osinvanja samo u 2022. godini poslovalo sa dobiti.
Prihodi „Akvane“ u 2023. godini iznosili su 1.892.318 KM, a rashodi 3.166.999 KM što je za rezultat imalo gubitak u iznosu od 1.274.681 KM.
Direktor Svetislav Lazić za CAPITAL kaže da je na gubitak najviše uticalo smanjenje granta koji Grad daje ovom preduzeću.
„Grantovska sredstava koja izdvaja Grad Banjaluka su apsolutno nedovoljna za normalno funkcionisanje preduzeća i bila su manja za 850.000 KM u odnosu na 2022. godinu. Sve dok se ne prepozna pravi značaj preduzeća za grad i republiku i ne obezbijede potrebna sredstva, imaćemo gubitke“, kazao je Lazić
Dodao je da su veliki uticaj na rezultat imala i značajna poskupljenja, prvenstveno energenata koji se troše kako bi preduzeće funkcionisalo.
„Gradski olimpijski bazen se grije na lož ulje koje je značajno skuplje u odnosu na neke ranije godine. Takođe, sezona grijanja je bila veoma izazovna i duga i desilo se da i u junu 2023. dogrijavamo vodu na bazenu. Osim toga, preduzeće je veliki potrošač i električne energije koja je, takođe, poskupjela“, kazao je Lazić.
Naveo je da je na prihode uticalo i kašnjenje sa otvaranjem sezone u vodenom parku zbog loših vremenskih prilika.
„S druge strane, ostvarili smo ubjedljivo najbolju pretprodaju ulaznica kao i rezultat u sezoni, gledajući proporcionalno broj radnih dana“, rekao je Lazić i dodao da je lani uknjižena kamata prema ranijim obavezama i dugovanjima u iznosu većem od 450.000 KM.
Godinama se redaju minusi
Podsjećamo, „Akvana“ je javno preduzeće sa milionskim gubicima i imovinom vrijednom više desetina miliona KM, a koja upravo zbog tih gubitaka može postati predmet naplate.
“Akvana” od svog osnivanja posluje u minusu, a izuzetak je sam o 2022. godina koju je završila sa plusom od 142.304 KM. Taj plus je jedino bio moguć zato što je Grad Banjaluka drastično uvećao iznos granta koji izdvaja za rad Gradskog olimpijskog bazena (GOB) koji posluje u sklopu “Akvane”. Taj grant je u 2022. godini iznosio 1,7 miliona KM, što je duplo više u odnosu na ranije godine. Grad Banjaluka je u u prosjeku ranijih godina za te namjene godišnje iz budžeta izdvajao između 800.000 KM ili 900.000 KM.
To nije puno pomoglo ovom javnom preduzeću koje u prethodnim godinama akumuliralo milionske gubitke.
Tako je “Akvana” u 2021. godini poslovala sa minusom od 414.452 KM a u 2020. godini je bila slična situacija sa gubitkom od 471.662 KM. U 2019. godini gubitak je iznosio 515.792 KM, a u 2018. godini minus je iznosio čak 1,3 miliona KM.
Lazić je rekao da akumulirani gubitak „Akvane“ iznosi 13,4 miliona KM.
„Taj podatak, opet, govori da dosta toga “ne štima” u poslovanju „Akvane“ i da se sistemski nešto mora mijenjati. Grantovska sredstva kao i sredstva namijenjena kao naknada grada za korištenje usluga GOB-a, od strane sportskih klubova, moraju biti i značajnija“, naveo je Lazić.
Kredit od pet miliona maraka otišao na dugove
Kako bi se preduzeće spasilo od propasti Grad Banjaluka se lani kreditno zadužio za pet miliona KM, a najveći dio tog novca je otišao na isplatu dugovanja ovog preduzeća.
Od prvobitne sume je na računu “Akvane” zaključno sa zadnjim danom 2023. godine ostalo 878.590 КМ.
Lazić je rekao da je tim novcem isplaćen veliki dio obaveza prema dobavljačima dok će preostali dio biti riješen kroz sporazume o izmirivanju duga.
CAPITAL: V. P.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ko ce vama da zaradi koliko vi mozete da potrosite. Ni svjetska banka vas ne bi isfinansirala. Gdje to ima uzeti kredit i sa kreditom isplacivati dugove. Nevjerovatno.