LONDON, Međunarodna organizacija rada /ILO/ upozorila je da je globalna situacija u vezi sa zapošljavanjem alarmantna i neće se skoro popraviti.
U svom najnovijem izvještaju agencija navodi da mjere štednje, posebno u naprednim ekonomijama, nanose štetu stvaranju novih radnih mjesta, prenosi Bi-Bi-Si.
ILO navodi da će se situacija najvjerovatnije pogoršati zbog pada globalnog rasta i povećanja radne snage.
Visoka stopa nezaposlenosti predstavlja zabrinutost u SAD i za druge velike ekonomije i nanijela je štetu ekonomskom oporavku.
“Malo je vjerovatno da će svjetska privreda rasti povoljnim tempom u narednih par godina radi ispunjavanja deficita radnih mjesta i obezbjeđivanja posla za više od 80 miliona koji će tokom tog perioda postati dio tržišta rada”, navodi agencija.
U međuvremenu, neke od najvećih ekonomija u evrozoni moraju da prepolove vladinu potrošnju zbog rastuće dužničke krize u regionu.
Agencija se kritički osvrnula na mjere štednje nekih evropskih ekonomija rekavši da ne samo da nisu smanjile deficit, već su nanijele štetu privrednom rastu, a posljedice toga odrazile su se na tržište rada i zaposlenje.
Prema posljednjim podacima, stopa nezaposlenosti u Španiji dostigla je rekordan nivo krajem marta od 24,4 odsto i ova zemlja je sada zvanično u recesiji.
I nezaposlenost u Francuskoj skočila je 11. mjesec zaredom.
“Usko fokusiranje mnogih zemalja evrozone na fiskalnu štednju produbljuje krizu radnih mjesta i moglo bi da vodi još jednoj recesiji u Evropi”, rekao je Rejmond Tores, autor izvještaja ILO.
Ipak, navodi agencija, stopa zaposlenosti u zemljama u razvoju raste brže i premašila je krizne nivoe od prije izbijanja krize.
ILO upozorava da se javlja nova i problematičnija faza na globalnom tržištu rada.
Više od 40 odsto ljudi koji traže posao u razvijenim ekonomijama ne rade više od godinu dana, što ukazuje da ljudima treba više vremena da nađu posao.
U isto vrijeme, agencija naglašava da se stopa nezaposlenosti omladine povećava i u razvijenim i zemljama u razvoju, a što je trend koji bi mogao da ima dalekosežne posljedice.
“Ovi ogromni ekonomski troškovi u smislu gubitka vještina i motivacije mogli bi da vode smanjenju ljudskog kapitala”, navodi se u izvještaju, dodajući da se mogu tu javiti i socijalne implikacije u smislu izbijanja nemira, pojavljivanja bolesti i slično.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
trazim posao u u baru ili u budvi ili u tivtu fizicki radnik sam a radim sve poslve radiosam kao kuvar radiosam konobar zivim na kosovu moj broj telefona je 049216676 a drugi broj je 069284307 moliobi kome treba radnik nek mise javi imam petore dece ne biram posao bilo sta bi radio jako sam u krizu