BEOGRAD, Kompanije Alpina i Por zahtevaju međunarodnu arbitražu u Parizu protiv Vlade Srbije i traže 71 milion evra odšetete zbog koncesije za izgradnju autoputa.
Kompanija “Sever-Jug autoput” koju su osnovale austrijske kompanije Alpina i Por je objavila da je pred Međunarodnom trgovinskom komorom u Parizu podnela zahtijev za arbitražu protiv Vlade Srbije, u vezi sa izgradnjom autoputa Horgoš-Požega, u kome traži obeštećenje od 71 milion evra.
“Konzorcijum je povukao ovaj potez sa žaljenjem, ali ga vidi kao neizbježan, pošto je pristup za koji se koncesionar oduvijek zalagao bio da se nađe fer i adekvatno rješenje”, navedeno je u saopštenju u kom se dodaje da je zahtijev zasnovan na troškovima preliminarno procijenjenim na najmanje 71 milion evra i sastoji se iz dva osnovna dijela: kompenzacije za pripremne radove, koji su već sprovedeni sa dobrom voljom, i gubitak profita.
Koncesionar takođe navodi da vidi Srbiju kao jedno od najznačajnijih tržišta u jugoistočnoj Evropi i spreman je da da doprinos daljem unapređenju infrastrukture Srbije.
Inače, koncesionar za autoput Horgoš-Požega je 16. decembra prošle godine jednostrano raskinuo ugovor o koncesiji i predložio i formalnu medijaciju, odnosno započinjanje procesa posredovanja i dogovoranja. Kako je navedeno u saopštenju , “tokom ljeta 2008, postalo je očigledno da nema spremnosti srpske vlade da se dođe do rješenja, pa se koncesionar fokusirao na pregovore i pokušao da osigura najbolji ishod”.
Prije nego što je pristupio arbitraži, konzorcijum je započeo medijaciju u decembru 2008, i ti “pregovori su vodili konzorcijum i Vladu do nekoliko razgovora, a poslednji su održani krajem februara”, navedeno je u saopštenju.
Od februara, koncesionar nije primio nijedan pisani odgovor, zahtjev ili komentar od Vlade Srbije, povodom nekoliko predloga koje je “Sever-Jug Autoput” podneo. “Jedina aktivnost koju je Vlada Srbije preuzela je bio pokušaj da se povuku sredstva bankarske garancije vredne 10 miliona evra, bez bilo kakvog objašnjenja. Sud u Beču odbio je pokušaj povlačenja sredstava”, kaže se u saopštenju.
“Kako je garancija izdata i pregovarana u Beču, sud u Beču je nadležan za pregovore o garanciji. Srpska vlada je sad dovela koncesionara u neželjeni položaj, da započne arbitražu po pravilima Međunarodne trgovinske komore. Sada je na arbitrima da odluče o ovom pitanju i ustanove na koji način će se proces arbitraže odvijati u Parizu”, zaključio je koncesionar.
Iz Vlade Srbije za sada nije bilo reakcija na ovu vijest, a stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže za B92 da Vlada ima šansu da dobije spor ako se za njega dobro pripremi. Kovačević je ocijenio da bi zahtijev koncesionara za izgradnju autoputa Horgoš-Požega za međunarodnom arbitražom trebalo da bude odbijen jer Ugovor o koncesiji nije ni stupio na snagu. B92