VAŠINGTON, Mnoge kompanije i laboratorije nastoje da pronađu baterije efikasnije od sadašnjih, koje bi mogle da dovedu do masovne upotrebe električnih automobila, dok bi solarne elektrane i elektrane na vjetar mogle da akumuliraju nepotrošenu energiju.
Alternativni izvori električne energije sve su popularniji, ali kako najvažniji od njih zavise od sunca, odnosno vjetra, postoji značajan problem kako da se stvorena energija uskladišti.
Proizvodnja jeftinih i lakih baterija jedna je od najvećih nada proizvođača uređaja za dobijanje energije iz alternativnih izvora.
“Jedna od najvažnijih primjena savremenih baterija bila bi na samom mjestu proizvodnje struje iz alternativnih izvora” – kaže Hareš Kamat iz Instituta za istraživanje električne energije.
“Skladištenje energije veoma je važno za fleksibilnost mreže sa velikim brojem alternativnih izvora. Pošto takvih izvora ima sve više, mogućnost skladištenja pomogla bi mreži da ostane stabilna, jer obnovljivi izvori variraju u proizvodnji”, kaže Kamat.
Trenutno se razrađuje više od deset raznih rješenja za lokalno skladištenje električne energije, uključujući litijum-jonske baterije, usavršene olovne akumulatore, natrijum-sumporne baterije i druge.
Kompanija “Es end emp si elektrik” razvija bateriju koja bi mogla privremeno da napaja nekoliko porodičnih kuća.
“To su skladišta struje za lokalne zajednice. Riječ je o novom konceptu koji pruža prednosti i potrošačima i proizvođačima struje. Pokrivaju tri do pet kuća, obezbjeđuju struju u slučaju pada mreže i mogu da komuniciraju sa centralom, koja može da koristi tu energiju za ublažavanje špiceva”, kaže Džim Sember.
Nove, efikasnije baterije veoma interesuju i proizvođače električnih automobila. Iako se takvi automobili već proizvode i prodaju, efikasnost njihovih baterija još nije sasvim zadovoljavajuća, tvrdi Ali Nurai iz konsultantske firme KEMA.
“Kalkulacija je jednostavna. Kada vozite, očekujete da vam auto pređe 500 kilometara bez punjenja, odnosno tankiranja, što znači nekoliko sati vožnje. Litijum-jonska baterija to ne može. Treba nam bolja baterija – manja, sa više energije”, kaže Nurai.
Dok druge kompanije rade na pronalaženju novih baterija, “Aplajd inetelektual kapital” iz Alamide, u Kaliforniji, pokušava da razvije efikasniji olovni akumulator. Njen direktor, Stiven Klark, vozi skuter sa takvom baterijom, za koju kaže da ne sadrži nikakvu tečnost.
“Ako imate veliku farmu solarnih panela ili vjetrenjača i svu neutrošenu energiju stavljate u baterije, onda one moraju da budu efikasne, jer ćete u protivnom imati problem sa veličinom mreže”, kaže Klark.
Za sada, niko ne tvrdi da je pronašao idealno rješenje za skladištenje električne energije, ali naučnici čvrsto vjeruju da je takvo rješenje moguće i da je samo pitanje vremena kada ćemo najveći dio neiskorištene energije moći da čuvamo za kasniju upotrebu.