NJUJORK, Pet najvećih banaka u Sjedinjenim Američkim Državama privode kraju sastavljanje planova za slučaj prestanka poslovanja, na što ih je obavezala država.
To bi moglo da ih navede da pojednostave svoje složeno poslovanje.
Ti planovi, poznati kao “testamenti za života”, moraju da budu dostavljeni američkim regulatornim organima do 1. jula, propisuje Dod-Frankov zakon o finansijskoj reformi.
Zakonu je cilj da stane na kraj praksi državne pomoći bankama koje su previše velike da bi se dopustilo da bankrotiraju, prenijela je agencija Rojters.
Ti testamenti mogu da sadrže do 4.000 strana, a budući da zakon dopušta regulatornim organima da idu tako daleko da nalože bankama da prodaju filijale ako ne budu u stanju da isplaniraju kontrolisani bankrot, čak i najzdravije banke su primorane da započnu višegodišnji proces razmršavanja svojih složenih globalnih operacija, tvrde konsultanti iz bankarskog sektora.
Izvori navode kako su među bankama koje će prve predati scenarije likvidacije regulatornim organima poput Uprave federalnih rezervi i Federalne korporacije za osiguranje depozita banke JP Morgan Čejs, Benk of Amerika, Sitigrup, Goldman Saks i Morgan Stenli.
Velika Britanija i ostale velike svjetske privrede takođe postavljaju slične zahtjeve za planove u slučaju bankrota svojim velikim bankama. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“previse velike da bi bankrotirale”