BERLIN, Između SAD i Njemačke u toku je političko-privredni rat vezan za budućnost Opela, piše Augsburger algemajne. Njemački list dodaje da će “tržište tek kasnije imati riječ. I na kraju će biti donesena odluka da li Opel ostaje ili nestaje”.
Povodom Opela i skraćenog radnog vremena, koje je uvedeno početkom godine kako bi se spriječila otpuštanja i gdje država dopunjava zaradu zaposlenih, Augsburger algemajne konstatuje da to nije dugoročan program.
Skraćeno radno vrijeme, koje je spaslo mnoga radna mesta, “je skupo i za poslodavce, i za državu, odnosno poreske obveznike. Prije ili kasnije usljediće hladna računica: ukoliko bude narudžbi, radna mjesta će ostati, ukoliko ih ne bude, biće ukinuta”.
List ocjenjuje da su “slični razlozi i u pozadini borbe oko Opela. Ko će snositi troškove krize, ko će biti pobjednik? Ko će odlučivati o radnim mjestima?”
Izveštavajući o pregovorima oko budućnosti Opela, koji je osam decenija bio evropski ogranak američkog Dženeral motorsa, list Noje osnabrikler cajtung piše da njemačka vlada već mjesecima stvara utisak kao da je njegova prodaja gotova stvar, ali se sada vidi da trka još nije gotova.
“Vlada, naprotiv, ponovo mora da uloži sve napore kako bi ostvarila svoje ciljeve. To neće biti lako. Dženeral motors je, istina, još u rukama države, ali je uspješno prebrodio proces prinudnog poravnanja i ponovo gleda u budućnost igrajući na vrijeme. Naime, što duže bude trajao kockanje oko Opela, njemačka vlada biće pod većim pritiskom da nađe neko rješenje”, ističe Noje osnabrikler cajtung.
List dodaje da vlada ima izbor između dvije neprivlačne mogućnosti: može da odustane od favorizovane Magne, ali posle svega što se dešavalo to bi bila blamaža. Ili će morati da uloži još novca kako bi privoljela GM da prihvati Magnu, ali i ruskog partnera koji je uključen u cijeli projekat. U tom slučaju vlada može da računa na optužbe da je podložna ucjenama“.
Dojče vele prenosi da slično piše i Minhener merkur: „Od početka je bilo sasvim jasno da Dženeral motors neće tek tako odustati od uticaja na Opel i mirno posmatrati kako patenti odlaze u Rusiju. GM je zato naklonjen investitoru RHJ koji – za razliku od Magne – namjerava da nastavi saradnju sa Amerikancima.
“Menadžeri u Detroitu mogu mirno da se zavale u foteljama, jer imaju više mogućnosti. Njemačka vlada, za razliku od njih, pritjerana je uz zid”, ističe Minhener merkur.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.