VAŠINGTON, Sedam stotina milijardi dolara američke državne pomoći domaćim bankama je znatno više pomoglo bankama izvan SAD, nego što su američke banke imale koristi od slične pomoći drugih zemalja njihovim bankama, objavljeno je u Vašingtonu.
Tako su američke milijarde završile u velikim bankama u Francuskoj, Njemačkoj i drugim zemljama, utvrdio je Nadzorni odbor Kongresa SAD.
Cilj američkog programa pomoći je bio da stabilizuje bankarstvo ubacujući novac u što je god moguće više banaka, uključujući one koje obimno posluju u inostranstvu. Suprotno tome, većina drugih zemalja je pomagala banke koje većinom posluju na njihovom, domaćem tržištu.
Nadzorni odbor zato ukazuje da bi Vlada SAD, da je imala podatke o tome koje bi strane banke mogle profitirati od njene pomoći, mogla tražiti od njihovih zemalja da učestvuju u rashodima za to.
Primjer u izvještaju Odbora je 70 milijardi dolara američke državne pomoći samo poljuljanom domaćem i međunarodnom džinu osiguranja American International Groupu (AIG). Taj novac je dijelom direktno dospio u dvije velike francuske banke koje sarađuju sa AIG-om – Societe Generale i BNP Paribas, i u jednu veliku njemačku banku – Deutsche Bank.
Da bi ukazao na dimenzije, Odbor američku pomoć samo jednoj firmi, AIG (70 milijardi dolara), poredi s ukupnom pomoći Francuske domaćim bankama (35 milijardi) i Njemačke (133 milijarde).
Od spasavanja firme AIG koristi su imale i banke u Kanadi, Velikoj Britaniji i Švajcarskoj.
Zato je odbor zaključio da se ne zna kolika je korist od pomoći firmi AIG-a i da je državni budžet SAD samo na toj operaciji izvjesno izgubio 36 milijardi dolara.
Američki program je novcem pomogao oko 700 banaka, dok su sve ostale vlade ukupno pomogle manje od 50 banaka, ukazao je Odbor.
U izvještaju Odbora se kaže i da je svjetska finansijska kriza ukazala na potrebu sastavljanja međunarodnog plana “za postupanje pri kolapsu glavnih, svjetski značajnih finansijskih ustanova”. Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
u ekonomskoj literaturi, prije ove zadnje krize, je, u dijelu koji govori o problematici drzavne regulacije bankarskog sektora, govoreno da su SAD zemlja sa najnizim troskovima spasavanja propalih banaka. to pise u svim knjigama o bankarstvu do 2007. godine. sa ovih 700 milijardi $, stvari stoje malo drugacije i vidimo da je buducnost tesko predvidjeti.