NJUJORK, Rusi se zaista bave negativnim emocijama, kao što su o tome pisali Dostojevski i Tolstoj, ali su manje skloni da zbog njih postanu depresivni nego Amerikanci, ukazuju dvije nove američke studije, obavljene na Mičigenskom univerzitetu, u saradnji sa Nacionalnim institutom za mentalno zdravlje SAD.
Mada postoji generalno ubeđenje da su Rusi nesrećniji od Amerikanaca, ovi drugi imaju više simptoma depresije kad premišljaju o negativnim iskustvima, prenosi Rojters.
Kada Rusi razmišljaju o negativnim osjećanjima, oni su u stanju da se od toga distanciraju, pa zato imaju manje simptoma depresije nego Amerikanci, ukazuje prva studija obavljena na ruskim i američkim studentima.
Među simptome depresije spadaju negativne misli, osjećanje da smo kažnjeni, smanjenje sna i apetita, osećanje krivice za ranije promašaje i pesimizam.
U drugom istraživanju mjeren je stepen tuge kod studenata, pripadnika dviju pomenutih nacija, pošto su se prisjetili i analizirali skorašnji doživljaj sa nekom osobom u kojem je bilo i ljutnje.
Kod Rusa je bilo manje tugovanja povodom takvih uspomena, manje su bili skloni da drugu stranu krive za neprijatnu situaciju i lakše su se distancirali od takvih doživljaja.
Jedan od koautora studije, Igor Grosman, objašnjava da su Rusi sposobniji da na prošle neprijatne događaje gledaju sa strane, kao posmatrači, prije nego kao da su u njima sami učestvovali.
Grosman ističe da su navedene studije pokazale da različite kulture mogu da utiču na to kako se čovjek prilagođava negativnim iskustvima i kako o njima razmišlja.