Nakon netrasparentnog ulaganja u RITE Gacko, situacija pronalaska strateškog partnera desiće se I u RITE Ugljevik, tvrde investitori. Sporazumom koji su 01. marta ove godine potpisali direktori RITE Ugljevik I Elektroprivrede sa firmom AES Elektrik Limitid, ova američka kompanija dobila je eksluzivna prava, kažu u investicionom fondu BLB-profit. Sporazum se ne odnosi samo, kako tvrde u Vladi RS, na izradu studija izvodljivosti, već daje prednosti AES-u u izgradnji nove termoelektrane. Čak su predviđena I tri modela formiranja nove firem JVC. “Proces koji se odvija u ova dva preduzeća negativno djeluje na tržište kapitala. Kada umjesto dokapitalizacije izaberete osnivanje drustva sa ograničenom odgovornošću, kao u slučaju RITE Gacko, tržištu kapitala šaljete negativnu poruku koja je već vidljiva kroz pad prometa I indeksa, kaže Miodrag Jandrić predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS.
Ministar privrede RS tvrdi da je AES samo obavezan do oktobra izraditi studije ekološku I o izvodljivosti. Iako tvrdi da Sporazum ne isključuje I druge kompanije, Ubiparip je izbjegao odgovoriti da li će, nakon izrade studije, biti raspisan tender za izbor najboljeg ponuđača za RITE Ugljevik.
Cijelo jedno poglavlje sporazuma, do kojeg smo došli posvećeno je obavezi čuvanja od javnosti detalja dogovora. Drugi dio precizira način organizovanja novog preduzeće JVC koje će osnovati AES I Elektroprivreda RS.
Miljević: Skinuti akcije ERS sa kotacije
“S obzirom da je ovo već drugi slučaj, vrijeme je da Komisija za HOV RS skine akcije preduzeća ERS sa kotacije, je ovo je dovođenje investitora u zabludu”, smatra ekonomski analitičar Damir Miljević.
Iako je Vlada RS javno saopštila da neće privatizovati Elektropivredu, ovo je ustvari privatizacija na mala vrata, tvrdi Miljević. Umjesto da prvo Skupština akcionara Ugljevika usvoji sporazum pa da se on potpisuje, oni su ga dobili na uvid tek tri mjeseca poslije potpisivanja. Opravdanje direktora Elektroprivrede je da oni sve rade u dogovoru sa Vladom I da je za njih (ERS) Vlada – skupština akcionara. U s
Sporazumom, predviđena su tri modela organizacije nove firme JVC. Prvi: ERS daje postojeću elektranu I rudnik, ERS daje cijelo preduzeće RITE Ugljevik, s tim da akcije malih akcionara otkupi nova firma I treći: da ERS uloži gotovinu, kao amerikanci.
Nezakonita je, kaže Miljević, I odredba sporazuma o izradi ekološke I studije izvodljivosti. Po zakonu o javnim nabavkama Elektroprivreda je morala raspisati tender. Osim toga, iako sa AES-om dijeli troškove studije, Elektroprivreda tu dokumentaciju ne smije koristiti ukoliko se, slučajno, odluči za drugog investitora u RITE Ugljevik.
Tajni sporazum ERS i americke kompanije AES. pdf
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ide Mile i tarabe broji.
I dok se u medijima konstantno prica o nekakvim nacinalnim (valjda samim tim i visim) interesima, katastrofa na privrednom planu se nastavlja. Iako se cinilo da trziste kapitala ide naprijed (prije svega zbog odlicnog rada KHOV i BLBerze), ovih nekoliko potpuno netransparentnih privatizacija (NIRS, RiTE i RTEU) dovode do potpunog unazadjivanja trzista. Toliko da prijeti opasnost da ce se vratiti na nivoe od prije 2 godine.
Prestrashno.
Meni samo nije jasno kako to da se samo u RS ide na JV, a u ostalim državama može i dokapitalizacija od strane ČEZ-a! E to je totalno glupo!
Znači nije do Čeha, već do naših Ubikonja i Dodika (sramotan mi je predov na englesko srpski,jer početak bi bio To, a vi sami procjenite šta je Dick na engleskom…)…
Problem je što pomenuti premijer hoće nešto da uradi, ali je okružen nesposobnim ljudima koji ga loše savjetuju…
Sta reci, a ostati u granicama pristojnosti?
Posle ovih desavanja u Naftnoj industriji i Elektroprivredi,postalo je jasno kuda nas vodi ova vlada.
Privatizacija ili dokapitalizacija ili neki drugi oblik, potpuno je nebitno, ako Vlada zaista ima namjeru da radi u interesu gradjana koji su u stvari i vlasnici kapitala u drzavnim firmama. Bitno je, da se radi u interesu gradjana, akcionara, regije, republike itd, ali ovde to nije slucaj.
U normalnim drzavama takodje postoje CEZ, Njeftgazinkor i slicne firme, i one postaju vlasnici odredjenih subjekata ali razlika je u tome sto oni u drzavama kao sto je nasa, a ja mislim na sopstveno iznenadjenje ne nailaze ni na kakav “otpor”, u smislu da drzava trazi najbolje rjesenje za gradjane. U nasem slucaju pojedinci koji smatraju da su kompetentni, uzimaju za pravo da “krcme” drzavnu imovinu zarad usko licnih interesa. Ukljuci se tu jos po neko iz nizih instanci i to je to!
Eto tako je “otisla” naftna industrija, tako ce “otici” i Elektroprivrede i ostale drzavne firme. Posle svega, mladom covjeku je ostalo samo da ode do prve ambasade i stane u red za vizu.
neka je naše pamakar i propalo i ne vrijedilo ništa!
Šta li sad nevjerne Tome misle kad su ijeli da je rafinerija proradila, a mislili su da nikad neče.
Ne možemo se mi razvijati bez kapitala sa strane, jer smo siromašni i jedva da imamo za preživljavanje. Naravno to ne znači da trebamo svoje dati u bescjenje. Svjedoci smo brojnih, nekad velikih fabrika koje ne rade i nikad neće proraditi. Pa zar nije bolje nači partnera i pokrenuti ih pa če svima biti malo bolje nego vikati to je naše i ne damo ga i gledati kako to propada bez šanse da ga pokrenemo.