– „AluChem“ iz SAD registruje firmu u RS da preuzme Fabriku glinice
– Višković: Ide javni poziv za prodaju potraživanja RS od FG “Birač”
BANJALUKA – Američka kompanija „AluChem“ u procesu je registracije firme u Republici Srpskoj kako bi mogla da otkupi potraživanja povjerilaca i tako preuzme Fabriku glinice (FG) “Birač”, saznaje portal CAPITAL.
Podsjećamo, “AluChem” je u aprilu dala ponudu da za 46 miliona evra otkupi potraživanja svih povjerilaca FG „Birač“ u stečaju, da nastavi proizvodnju i znatno proširi spektar proizvoda.
Oni su tada najavili osnivanje firme u BiH, ali se o njihovoj ponudi Vlada nikada nije izjasnila, a stečajni upravnik FG „Birač“ Lazo Đurđević ponudu je ocijenio nepotpunom.
Prema saznanjima CAPITAL-a pregovori su ponovo u toku, a „AluChem“ je u procesu osnivanja kćerke firme koja bi trebala da se zove „AluChem Bosnia“ i preko koje će otkupiti potraživanja.
„’AluChem’ će urediti finansiranje putem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Privatne prekookeanske korporacije za investicije Vlade SAD-a, kako bi nadogradili postrojenje i proširili sprektar proizvoda“, navodi se u ponudi koja je u našem posjedu i dodaje da će dugovi i obaveze preduzeća „Birač“ biti neutralisani putem kapitala „AluChem Bosnia“.
„AluChem“
Na sajtu kompanije „AluChem“ navedeno je da je jedan od najvećih proizvođača specijalnih aluminijumskih oksida u SAD. Кompanija proizvodi širok spektar kalciniranih, reaktivnih, tabularnih i aktiviranih aluminijuma kao i cirkonskog praha i drugih rafiniranih mineralnih proizvoda. „AluChem“ su 1978. godine osnovali Ronald L. Bell, Edvard L. Butera i Ronald P. Zapletal. Kompanija zapošljava 125 ljudi.
„U roku od četiri godine očekujemo čak i više od udvostručavanja prodaje i zaradu koja bi dostizala 50 miliona evra godišnje. Ekološki faktori će biti adekvatno kontrolisani. Tržišna vrijednost „AluChem Bosnia“ trebalo bi da premaši 400 miliona evra za četiri godine“, ističe se u ponudi.
Dodaje se da će procijenjeno vlasništvo nad “AluChem Bosnia” biti 71 odsto “AluChem”, a 29 odsto postojeći kreditori.
Višković potvrdio da je razgovarano s kompaniom “AluChem”
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da će biti raspisan javni poziv za prodaju potraživanja Republike Srpske od Fabrike glinice „Birač“ i da će biti definisani uslovi pod kojima će ona biti prodata.
Višković je na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske potvrdio da je u igri za kupovinu potraživanja RS od FG „Birač“ i američka firma „AluChem“ ističući da je to svjetska kompanija koja ima fabrike širom svijeta.
„S kim se god bude pregovaralo, kad se bude pregovaralo, biće javno i transparentno i to je saopšteno i gospodi iz „AluChema“, da nema nikakvih pregovora oči u oči, nego da će biti javni poziv i da će se na taj javni poziv moći prijaviti i oni i svi drugi zainteresovani. Vlada će na osnovu svih tih ponuda cijeniti s kim ići dalje, ali ići dalje znači da se zaštiti proizvodnja i da se ne može mijenjati određeni period, ne manji od 10 godina, da se broj zaposlenih ne može smanjiti, da investicije moraju biti određene vrijednosti, da za to postoje bankarske garancije“, istakao je Višković.
Ko je sve bio u igri za FG „Birač“
Vlada RS dobila je ranije ponude od četiri kompanije zainteresovane za otkup potraživanja Srpske od FG „Birač“, od „Batagon International“ Švajcarska, „Metal Investments Limited“ Velika Britanija, “MG MIND” Mrkonjić Grad i “Pavgord” Foča. Nakon što je Vlada odredila uslove, kompanija „Metal Investments“ povukla je svoju ponudu. Potraživanja su prodata „Batagonu“, ali novac nikada nije uplaćen.
„Metal Investments“ se kasnije vratio tvrdeći da su postigli dogovor sa „Pavgordom“ o preuzimanju potraživanja koja imaju prema FG. Istovremeno “Pavgord” je ušao u partnerstvo s novosadskim “Galensom” i planiraju da ponude Vladi otkup potraživanja, a kako bi ispunili uslove za to već su kupili hotel „Jahorina“, te Pavlović International Banku.
I kompanija „Boksit“ iz Milića uputila je Vladi RS pismo u kojem je navela da je spremna da otkupi 43 miliona KM potraživanja RS od „Birča“.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pametno. Prah treba za 3d metalni printer koji je sustav industrije 4.0… A ne Rusi koji i dalje razmišljanju o rucnim mašinama, CNC,… 3D PRINTER UNISTICE SVE. Masinski fakultet USA u septembru 2019 presentovao naprintan camac bez CNC obrada, kalupa…naprintali su več 3d kucu za nekoliko sati dok je u Bosni rucno grade mesecima…
Opet struja gore, potraznja veca… Blagor hidroelektranama sledecih 30 godina.
ponovo pocinje sapunica u reziji vlade RS
Neoliberalna kapitalisticka marva, jahači apokalipse, globalisticko ludilo koji ce nam k bilo ko osim drzave kao vlasnik jer ce taj neko otpustiti radnike, preprodti, rasprodati li ko znašta uarditi sa svojim interesom, odumrianjem drzave odumire i interes opšti itneres.sačuvaj Bože
Hoce li amerikanci morati imati svoju banku i kupiti hotel na jahorini da bi preuzeli aluminu?
E komentara i jada. Malo citati i doskolovati se ne bi bilo na odmet. Koja crna drzava i vlasnistvo???
bolje bilo da Austria opet anketira Bosnu nego da dopustimo ovake lazi da se po fabrikama sire dokle vise ?
A jeste li primjetili dragi blogovci da se sve ponavlja ciklično? Oko Nove godine krenu priče oko prodaje, ponovne kupovine već prodatog.Hajde Jovo na novo.. Treba ponovo prodati, ponovo pare izvlačiti iz zlatnog kokošinjca…I sve tako u krug….eh, ko ih ne zna…skupo bi gi platio…sve je to s…nje…žestoko….Laku noć Srpska…gasi svetlo….
da li se neko od predtavnika naroda pita ŠTA ŽELI NAROD?