VAŠINGTON, Oporavak Amerike nije tako brz kako bismo željeli, a suočavamo se sa rizicima dužničke krize Evrope – saopštio je predsjednik Federalnih rezervi SAD Ben Bernanke.
Svjedočeći pred Odborom za budžet Predstavničkog doma američkog Kongresa Bernanke je najavio da situacija zahtjeva dalje akcije. Nije, ipak, dao indikacije o povećanju kamatnih stopa, koje su trenutno na rekordno niskom nivou.
Ameriku brinu signali koji pristižu sa druge strane Atlantika. Američka TV “Blumberg” prenosi mišljenje glavnog ekonomiste banke “Džej Pi Morgan Čejsa” Majkla Ferolija koji smatra da je uticaj evropske krize na Ameriku “umjeren”, ali da postoje zabrinjavajući rizici.
– Neke evropske države bi mogao da zahvati drugi talas recesije ukoliko se kontinent ne izbori sa dužničkom krizom, a najugroženije su privrede u istočnoj Evropi, centralnoj Aziji, Latinskoj Americi i na Karibima – rekao je menadžer Svjetske banke za globalnu makroekonomiju Endru Berns.
Javne finansije u bogatim zemljama Evrope kao i u SAD, trenutno su “neodržive”, istakao je Berns i dodao da bi neuspjeh u sprovođenju fiskalne konsolidacije mogao da izazove pad povjerenja ulagača u državne dugove, što bi rezultovalo rastom premije rizika i smanjenjem kapitala dostupnog zemljama u razvoju.
Ben Bernanke je ponovio zahtjev zakonodavcima da sačine dugoročni plan smanjenja saveznog budžetskog deficita za koji se očekuje da se ove fiskalne godine popne na rekordnih 1,55 biliona. Apelovao je, pri tom, i na fiskalnu odgovornost nacije. U suprotnom Amerika, kako je rekao, “neće imati ni fiskalnu stabilnost ni zdrav ekonomski rast”.
– Ekonomija umjereno raste – rekao je, uz primjedbu da mjere preduzete u SAD šalju “značajan signal globalnim finansijskim tržištima”. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.