NJUJORK, Kada je predsjednik SAD-a Barak Obama izjavio da je cijena razlog povlačenja vojnika iz Avganistana, naveo je da ona iznosi jedan bilion dolara (milion miliona).
Iako je i ova cifra zastrašujuća, ona je drastično manja od ukupne cijene ratova u Iraku, Avganistanu i Pakistanu. Pored toga, u nju ne ulaze budući troškovi, prenosi Rojters.
Konačni račun iznosiće najmanje 3,7 biliona, a mogao bi dostići i iznos od čak 4,4 biliona, navodi se u istraživačkom projetku “Cijena rata” u izradi Votsonovog instituta za međunarodne studije pri Univerzitetu Braun.
Za deset godina od kako su američki vojnici ušli u Avganistan kako bi likvidirali vođe Al Kaide koji stoje iza napada od 11. septembra 2001. godine, potrošeno je između 2,3 i 2,7 biliona dolara.
Ove procjene ne uključuju najmanje jednu milijardu koji će otići na kamate, i još nekoliko milijardi koji se odnose na troškove koji se ne mogu izračunati, kaže se u pomenutom izvještaju.
Kad je riječ o veteranima, gotovo polovina od 1,25 miliona onih koji su kao vojnici bili u Iraku i Avganistanu koriste status veterana kako bi ostvarili pomoć od strane države, na šta je do danas otišlo 32,6 milijardi dolara.
Sa ekonomske tačke gledano, rezultati ovih ratova su pomiješani. Troškovi ratovanja možda dodaju pola procentnog poena godišnje rastu bruto domaćeg proizvoda, ali se to potire kroz negativne efekte na državni deficit, navodi se u izvještaju Votsonovog institute, prenose agencije.