BANJALUKA, Oporezivanje dohotka od dividende i kapitalne dobiti u Republici Srpskoj imaće dugoročno značajno veće negativne posljedice, od budžetskih prihoda koji će istvariti, rezultat je analize koju je naručio portal CAPITAL.ba.
.
.
A n a l i z a:
Aktuelnim Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak (Sl. Gl. 1/2011), u Republici Srpskoj se od 01. februara ove godine uvodi oporezivanje dohotka od dividende, te kapitalne dobiti.
Na početku se odmah uočava da predmet oporezivanja nije dohodak od kamate po osnovu štednje u bankama, dok dividenda ostvarena vlasništvom nad vlasničkim hartijama od vrijednosti jeste. Dok je u npr. Evropskoj uniji uobičajena stvar oporezivanje kamata na štednju, i to po stopi višoj od stope poreza na dividendu, čime ove zemlje nastoje pravično (manje) da oporezuju, tj. nagrade one koji ulažu u, po suštini stvari, rizičnije finansijske instrumente, u Republici Srpskoj se nastoji dodatno destimulisati promet sa vlasničkim hartijama od vrijednosti na lokalnoj berzi.
Promet na berzi mora da bude, za jednu zemlju u razvoju, značajniji od štednih uloga, jer su štedni ulozi dobro osigurani i skoro bezrizični finansijski instrumenti koji ne doprinose razvoju privrede, već utiču na likvidnost banaka, koje usput zarađuju na razlici između većih aktivnih kamata na kredite i manjih pasivnih kamata na depozite. S druge strane, ulozi na tržište kapitala bi, pogotovo u smislu prikupljanja kapitala putem berze, donosili finansijska sredstva novim privrednim subjektima i omogućavali njihov rast i razvoj, drugim riječima, ulaganje na berzi treba gledati kao način podsticanja domaće privrede ka akumulaciji kapitala koja treba da dovede do kreiranja novih privrednih kapaciteta, novog zapošljavanja, te rasta nacionalnog dohotka.
S druge strane, porez na dohodak od dividende sigurno nije fiskalno značajan. Obzirom na procjene kretanja domaće privrede, vjerovatno neće biti puno ‘materijala’ za oporezivanje. On nije ni razvojnog tipa, jer se uvodi u vrijeme totalne nelikvidnosti na domaćem tržištu kapitala – višegodišnja kriza je uticala da tržište postane krajnje simetrično, odnosno da i ono malo ulagača mjeri rizik i dobit i pri ovakvom niskom nivou likvidnosti.
.
Defanziva
Neki zagovornici ovog poreza napominju da sve namete snosi realni sektor, te da berzanske transakcije takođe moraju biti oporezovane, pozivajući se na pravičnu raspodjelu i opterećenje grana privrede porezima. Međutim, da smo u 2007. godini, možda bi takvo logiciranje i imalo smisla. Dovoljno je uporediti kretanje BDP-a Republike Srpske i nekog od indeksa Banjalučke berze u zadnje 3 godine i zaključiti da je lokalna berza u teškoj defanzivi.
Nije nevažno dodati: lokalna tržišta kapitala, sa manjim rizikom i liberalnijim zakonima, će sigurno da privuku više investitora nego naše. Na primjer, većina stručnjaka će se složiti da je rizik ulaganja na Zagrebačkoj berzi u prosjeku manji u odnosu na domaću, uz to, u startu imate 10% diskonta budući da u Hrvatskoj nema oporezivanja dividende.
A tu dolazimo do idućeg problematičnog dijela novih Izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak, jer prema istom je predviđeno oporezivanje kako rezidenata, tako i nerezidenata. Naime, čl. 5. stav 4. i 5. propisuju da:
– Obveznik poreza na dohodak je i nerezident Republike Srpske, za dohodak ostvaren u Republici Srpskoj.
– Nerezident, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje ima prebivalište na teritoriji drugog entiteta, distrikta ili države.
Ove odredbe predstavljaju još jedan udar na lokalno tržište kapitala, budući da je jasno da bez stranog kapitala nema povećanja likvidnosti. Nerezidentima ostaje nada da će Poreska uprava RS da se aktivnije bavi problematikom izbjegavanja dvostrukog oporezivanja, koji će sigurno da se aktualizuje u narednom periodu.
.
Višestruko oporezivanje
Slijedeći problem jeste taj što se pojavljuje višestruko oporezivanje. Naime, ako imamo grupu društava, koji ili međusobno imaju udjele jedna u drugima, ili samo jedno (krovno) preduzeće ima udio u više drugih, da bi dividenda došla ka krajnjim vlasnicima (fizičkim licima), proći će (platiti) više faza oporezivanja. Npr. ukoliko je Marko Marković vlasnik preduzeća Ribar doo (ili a.d., svejedno, dividenda postoji i oporeziva je kod oba oblika organizovanja) koje je vlasnik ili suvlasnik preduzeća Uzgoj ribe ad, ako Uzgoj ribe ad isplaćuje dividendu svom vlasniku Ribar doo, ista je oporezovana jednom. Ako Marko Marković želi da dobije novac, Ribar doo isplaćuje dividendu i po drugi put se oporezuje isti novčani tok. Na ovaj način, ovakvo višestruko oporezivanje dividende negativno utiče na preduzeća koja obavljaju poslovnu djelatnost u grupi (uslov je da sva preduzeća iz grupe imaju sjedište u RS).
.
Uticaj na BLSE
U Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak je takođe propisano da se kapitalna dobit (odnosno zarada na cijeni) vlasničkih hartija od vrijednosti oporezuje (takođe po 10%). Ako se ovo bude poštovalo, predviđam još goru situaciju na Banjalučkoj berzi. Jer, u Srbiji, gdje takođe postoji oporezivanje kapitalne dobiti po osnovu zarade kod prometovanja hartija od vrijednosti, građanin (rezident) koji ostvari prihod sa prometovanjem hartija od vrijednosti na Beogradskoj berzi, dužan je da u roku od 10 dana izvrši prijavu prometa. Ako to ne uradi, čini prekršaj i protiv njega se pokreće postupak. Porez na kapitalnu dobit u Srbiji ne morate platiti ako ste vlasnik hartije duže od tri godine.
Ostaje da se vidi kako će se Poreska uprava RS očitovati po ovom pitanju, pogotovo kad se uzme činjenica da su i nerezidenti dužni plaćati porez na dohodak od kapitalne dobiti.
Za kraj, porez na dohodak od dividende će se oporezivati u momentu isplate poreskom obvezniku. Isplatilac dividende (preduzeće) je, dakle dužno da prilikom isplate iste, obračuna i uplati porez a razliku na račun primaoca dividende. Predviđeno je da se porez na dohodak ne plaća na dividendu koja potiče iz dobiti ostvarene do 31.12.2010., bez obzira kada će ista biti isplaćena. Porez na dohodak od kapitalne dobiti poreski obveznici prijavljuju putem godišnje poreske prijave, a plaćaju do 10-tog u mjesecu za prethodni mjesec.
Autor:
Siniša Božić
bozicsinisa@yahoo.com
26 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Dobar tekst, ovim se jos niko nije bavio. Bravo za capital i autora
Uvodjenje poreza na kapitalni dobitak za nerezidente ce rastjerati i ono malo stranih ulagaca na BLSE.
Vecina postojecih ulagaca ima ogromne gubitke na BLSE tako da ce moci da prebijaju potencijalne dobitke u narednim godinama. Ovaj zakon ce odbiti potencijalne nove ulagace.
Sa ovakvim stanjem privrede mogli su komotno staviti i da je porez na dividendu 100%. Nece bas mnogo ovim dobiti, ali da cemo svi izgubiti hocemo.
Mozda da se predlozi da ko god misli ulagati u RS prvo uplati 30% uloga u budzet RS-a, ili mozda da se oprezuje prihod preduzeca, a ne dobit, ili mozda…
Zanimljivo,
novi zakoni izgleda da nastavljaju sa starom praksom – sve se usmjerava na što brže uništavanje i ono malo privrede što je ostalo.
Koliko mi je poznato, na TV PINK BH bi 20.01.2011. godine trebao ići talk shaw na temu : “Čemu služe zakoni” ?
U emisiji bi i mali akcionari trebali imati svog predstavnika.
Moje lično mišljenje je da zakoni služe za legalizaciju ratne i poslijeratne pljačke, ujedno su korisni da i zakonodavci opravdaju svoja astronomska primanja, a kako zakone malo ko čita, elite koje to rade imaju mogućnost korištenja namjernih nedostataka u zakonu za dodatno bogaćenje.
Sve pohvale za Capital i autora teksta.
Na ovim prostorima su očigledno formirane reket države. Predlažem zakonodavcima da u zakone ugrade određeni procenat za reket (uz dužno poštovanje 122, mislim da je procenat od 30% mali – ti vjerovatno kreneš od sebe, ali su tvoji troškovi manji, znaš li ti koliko košta održavanje jahti, aviona, podmornica, svemirskih brodova, bordela … ) predlažem da taj reket procenat bude minimalno 99%).
Takođe predlažem da se ispred imena svih zakona ugradi (nema ništa bez ugradnje) i ime reket : tako bi npr. imali : Reket zakon o porezu na dohodak, Reket zakon privrednim društvima, Reket zakon o tržištu HOV, reket zakon o marinim znanjima … )
hm, ovo je vec crni humor :))
mali akcionar
namjerni nedostaci su posljedica namjere elite da se dodatno bogati, odnosno zakone i donosi elita za svoje potrebe, a onda se to predstavlja kao vox populi.
reket
potpuno si u pravu da sam bio skroman sa onih 30%
Capital i autor teksta mogu od mene nazalost samo pohvalu da dobiju.
Konkretna i upotrebljiva informacija. Šteta sto nema vise slicnih analiza. Moram priznat, da mi je ovo dalo misliti. Ima li uopste smisla ulagati u akcije preduzeca, koje su i onako rizicne, a sada jos i placati porez? Investitore, koji su jos nekim slucajem ostali da investiraju, sada tjeraju palicom.
Odlično i sve čestitke autoru. Predlog: da gospoda (sluge vlasti) koja je kreirala Zakon da svoj komentar.
Koliko sam ja razumio izmjene zakona o kojima govori analiza prihod ostvaren po osnovu dužničkih papira – obveznica nije oporeziv. Zaključak je jasan država želi da pogoduje onima koji kupuju njen dug. Bila bi interesantna analiza da li je takav različit poreski tretman u skladu sa Ustavom i možda napasti tu izmjenu pred Ustavnim sudom na osnovu različitog poreskog tretmana iste vrste imovine tj hartija od vrijednosti.
SASE berza je takodje veoma potcijenjena i nema porez na kapitalni dobitak. Strani ulagaci ce preusmjeriti svoja sredstva tamo. Vidjecemo koliko ce poreza vlasti nakupiti po ovom osnovu. Imajuci u vidu proemete ne BLSE, kumulirane gubitke i kretanje cijena, ove godine mogu da ocekuju poreski prihod po ovomu osnovu od nekoliko stotina KM. Definitivno je steta daleko veca od koristi. Bas me zanima koji genije je smislio ovu mjeru i koja racunica stoji iza ovoga.
Da li ce obracunavati porez i na kapitalni gubitak, e tu je lova.
Bas me zivo interesuje kako misle da naplate porez od kapitalnih dobitaka, mozda jandro i KHBV dobije i taj resor.
Pardon, sada sam sve shvatio. Vlada je ovim zadala samilosni hitac BLSE, da joj skrati muke.
Večeras bi na PINK TV u 21:00 trebao biti talk show, na temu : “Čemu služe zakoni” .
Savez udruženja malih akcionara Republike Srpske će predstavljati stručni saradnik za ekonomska pitanja Saveza UMA RS , gospodin Siniša Božić, dipl.ecc. Emisija bi trebala ići u živo, tako da gostima možete postavljati pitanja.
Ово је прије свега израз социјалне свијести која је дубоко усађена у концепт “друштвене одговорности” Владе РС. Нема више богаћења преко ноћи, нити одношења добити у иностранство. Приходи од пореза ће нарасти за невјероватних 0,0005% тако да ће и буџет моћи да одговори на потребе социјално угрожених.
Analiza je, uglavnom, korektna. Kažem uglavnom jer ne stoji onaj dio o višestrukom oporezivanju dividendi. Dividenda je oporeziva po osnovu zakona o porezu na dohodak, a ne zakona o porezu na dobit. Znači ukoliko je a.d. (ili d.o.o.) vlasnik društva koje isplaćuje dividendu, ova isplaćena dividenda nije oporeziva (ne ulazi u obračun poreza na dobit a.d.)
Po tebi znaci da akcionar koji je pravno lice tipa a.d. ili d.o.o. ne placa porez na dividendu koju je primio, a fizicko lice koje je takodje primilo od istog emitenta (kao i pravno lice) dividendu, placa porez.
Jesam li dobro shvatio?
mali akcionar
bravo za Savez 🙂
@122
da dobro si shvatio
Prema važećem zakonu o porezu na dobit, prihodi od dividendi koje pravna lica ostvare (znači “ABV” d.o.o. je vlasnik “GDĐ” d.o.o, “GDĐ” isplati dividendu) ne ulazi u prihode koji su oporezivi.
Međutim, kada “ABV” isplaćuje dividendu (znači dividendu iz svoje dobiti, koja je samo dijelom nastala isplatom dividende od strane “GDĐ”) svom vlasniku, Petru Petroviću, plaća porez na dohodak po stopi od 10% na bruto iznos dividende.
A to onda povlači sljedeće mahinacije.
Petar Petrović, znajući za ovaj zakon, osniva “Neću da plaćam porez” llc Čejen, Vajoming (Holandski Antili, Bahami…) koji postaje osnivač “ABV” d.o.o.
“ABV” isplaćuje dividendu vlasniku, “Neću da plaćam porez” llc.
Petar Petrović troši dividendu na karipskim ostrvima i kaže baš me zabole za boraniju.
Hvala na iscrpnom odgovoru 🙂
lemi (autor članka), dobro urađena analiza… pohvale!
Danas sam procitao Zakon o izmjenama zakono o porezu na dohodak i nisam vidio da je stopa povecana sa 8% na 10% koliko se u analizi spominje, a apsolutno se slazem da je ovo jos jedan promasaj nase vlasti te
da ce imati negativne efekte na berzu, usput objavljen je Zakon o izmjenama zakona o doprinosima i povecane su stope doprinosa tako da je sada zbirna stopa 33 %.
Imamo gomilu analitičara, agencija i udruženja (SWOT, Ekonomski institut, gdje ste?), ali niko osim Siniše ne napravi analizu pozitivnih i negativnih strana oporezivanja dividende i kapitalne dobiti.
Kako reče Zoso u komentaru broj 10, neće biti oporezovane dužničke hartije, osim ako niste sa njima aktivno trgovali i ostvarili kapitalnu dobit.
A kod obračuna kapitalne dobiti dolazimo do konkretnog problema. Npr. kupovali ste jednu hartiju u više navrata i po različitim cijenama, a onda ste prodali dio. Da li ćete kapitalnu dobit obračunavati po sistemu FIFO, LIFO ili prema prosječnoj nabavnoj cijeni?
Kako će Poreska uprava kontrolisati pravilnost obračuna i pravovremenost plaćanja poreza? Hoće li se obračunavati porez na svaku pojedinačnu transakciju gdje ste ostvarili kapitalnu ili ćete na mjesečnom nivou “sravniti” kapitalne gubitke i dobitke pa ako ste “u plusu”, za taj iznos platiti 10% poreza?…
Sve u svemu, mislim da obim transakcija neće biti značajno smanjen, jer je ionako nizak, ali bi “kretanje” transakcija moglo postati “jednosmjerno”…
Mislim da se ovim Izmjenama stvara novo radno mjesto jandricu u PU RS jer se u KHBV dokazao kao kadar. Sve ce djecak da smisli, i kako i kada ce se racunati obaveza placanja poreza, i ko ce morati placati, a ko ne.
Ево коначно укинут порез на дивиденду:)