NOVI SAD, Direktor Novosadskog sajma, prof. dr. Aleksandar Andrejević, izjavio je da će njegova i druge sajamske kuće u našoj zemlji, kao “senzori privrede”, sigurno imati veliku korist od ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije Evropskoj uniji (EU).
Andrejević je ocijenio da je ukupan ekonomski napredak Srbije i regiona zasnovan na povezivanju nacionalnih strategija i razvojnih projekata EU, tako da je od posebnog značaja ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
On je naglasio da su prednosti tog Sporazuma između ostalog i u postepenom ukidanju carina na uvoz robe poreklom iz EU, kao i potvrđivanju slobodnog pristupa raznih proizvoda iz Srbije na tržište Unije.
“Sigurni smo da će na kvalitet i kvantitet sajamskih priredbi uticati i zakonodavni okvir u kretanju robe, kapitala, radne snage i usluga, kao i drugih oblasti koje predviđa Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju”, rekao je Andrejević.
On je izrazio sigurnost da će ubrzani nastavak evropskih integracija imati višestruko pozitivan uticaj na privredu Srbije, a samim tim i na Novosadski sajam kao katalizator privrednih dešavanja, posebno u tome što će kompanije dobiti mogućnost bescarinskog izvoza proizvoda na tržište od preko 450 miliona stanovnika.
Novosadski sajam, kao lider u organizovanju sajmova, svakako može, prema rečima Andrejevića, da predstavlja poslovno okruženje u kome je realno i moguće na najbolji način predstaviti potencijale domaćih i stranih kompanija.
Direktor Novosadskog sajma kaže da je za očekivati da će investitori sačekati konkretne rezultate rada vlade i da se svježem kapitalu treba nadati od oktobra ove godine, jer tek poslije tog perioda i prvih „plodova rada” može doći do osjetnijeg poboljšanja investicione klime u našoj zemlji.
Takve prognoze ekonomskih analitičara, dodao je on, idu u prilog i očekivanjima Novosadskog sajma koji u 2008. godini nastoji da dobije jakog strateškog partnera koji će po završetku procesa privatizacije ove ugledne sajamske kuće nastaviti da razvija osam i po decenija dugu tradiciju sajmovanja u Novom Sadu.
Andrejević kaže da Srbija mora imati sopstveno znanje i vlastitu tehnologiju da bi bila mnogo privlačnija za najnaprednije svjetske firme.
On smatra da najveći problem, kad je reč o izvozu malih i srednjih preduzeća predstavljaju administrativni propisi, visoki porezi, carine, kao i nezadovoljavajuća sposobnost domaćih preduzetnika da kreiraju inovacije, što bi trebalo da bude osnova konkurentske pozicije.
Za podsticanje konkurentnosti najbitnije je stvoriti odgovarajuću infrastrukturu, odnosno uslove za rad firmi, što podrazumeva čitavu mrežu institucija, finansiranje privrednika i obuku radnika bez kojih nema razvoja privrede.
“Moramo imati znanje, nove proizvode, kvalitet, kao i potrebne standarde”, ističe Andrejević i dodaje da je, takođe, od velike važnosti za podsticaj konkurentnosti povezivanje preduzetnika i formiranje klastera.
Nadležne institucije bi trebalo, prema njegovom mišljenju, više rade na informisanosti i pojašnjenjima konkursa, kao i na rešavanju problema sive ekonomije.
“Siguran sam da je izborom nove vlade Srbija dobila šansu da ubrza pristupanje EU koju ne smije da propusti, ali mora više uložiti u svoj imidž”, kazao je Andrejević.
U tom kontekstu, dodao je on, sigurno jeste važno i organizovanije nastupanje i predstavljanje na sajmovima.
“Srbija jeste prisutna na mnogim sajmovima, ali rijetko gdje na velikoj površini i sa konkretnom ponudom, tako da bi te manifestacije morale biti mnogo konkretnije i podržane od Vlade, ali bi trebalo i proširiti broj zemalja na kojima se organizovano predstavlja domaći potencijal”, ukazao je Andrejević.
Pažnju pri tome, predočio je on, treba fokusirati na sve oblike javnog predstavljanja i promocija – naročito sajamsko-kongresnih, kako bi se na najadekvatniji način direktno susreli i povezali predlagači razvojnih projekata i investitori.
“Očekujemo da će povećano interesovanje za ulaganjem, kao i potentno srpsko tržište, rezultirati značajnim interesovanjem investitora”, dodao je Andrejević.
Posljednji kvartal ove godine bi trebalo da donese ekspanziju investicija, kako na finansijskom, tako i na ostalim tržištima, rekao je čelnik Novosadskog sajma .
Svjesni smo, dodao je Andrejević, da postizanjem makroekonomske stabilnosti, jakom valutom i reformama u oblasti pravne regulative, Srbija postaje atraktivna lokacija u regionu za strane direktne investicije.
Novosadski sajam je prije tri godine, kako naglašava Andrejević, osmislio i prvi put organizovao sajamsku smotru na kojoj su se okupili domaći i strani investitori.
Takav sajamski skup održaće se i ove godine, od 4. do 7. novembra, sa ciljem da stvori ambijent za predstavljanje i promociju projekata jedinica lokalne samouprave, gradova i opština, stranih i domaćih investitora, zaključio je Andrejević. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.