MOSKVA, Obim antikriznog fonda u 2015. godini može premašiti 100 milijardi rubalja (1,9 milijardi dolara), rekao je potpredsjednik vlade Rusije Arkadij Dvorkovič i najavio da će do kraja nedjelje biti formulisati paket mjera za podršku realnom sektoru privrede.
On je u intervjuu televizijskom kanalu Rosija 24, precizirao da fond može raspolagati sredstvima i većim od 100 milijardi rubalja, što zavisi od vraćanja neiskorišćenih sredstava, jer svi koji ne iskoriste sredstva ove godine vratiće ih fondu.
“Suma može dostići i 150 milijardi, u zavisnosti od toga koliko efikasno budu radili federalni organi vlasti posljednjih dana godine na izmaku. Ta sredstva će se koristiti na osnovu rješenja komisije za efikasnost budžetskih rashoda”, dodao je Dvorkovič.
Prema njegovim riječima, planovi za podršku realnog sektora privrede su praktično gotovi.
Do kraja nedjelje će biti formulisati paket mjera za podršku realnom sektoru privrede, od odbrambeno-industrijskog kompleksa do agroindustrijskog kompleksa, ruske industrije, oblasti transporta i građevine, kazao je on.
Dvorkovič je ukazao da mnoge evropske banke refinansiraju dugove ruskih kompanija.
“Sada je kroz kredite jedva moguće refinansiranje postojećeg duga i strano tržište je zatvoreno. Ali ipak banke, prije svege evropske, se pozitivno odnose prema tome što naše kompanije nastavljaju da rade i mnoge banke odlučuju da refinansiraju dugove. Nema apsolutno nikakvih zabrana u odnosu prema Rusiji”, naglasio je vicepremijer.
Dvorkovič smatra da nova cjenovna ravnoteža na tržištu nafte treba da bude utvrđena na nivou od 80 dolara za barel.
On je dodao da je sniženje cijene nafte sa 110 na 80 dolara za barel moguće objasniti smanjenjem tražnje u svijetu, usljed povećane proizvodnje jednog broja zemalja OPEK i sve veće proizvodnje nafte iz škriljaca u SAD.
Sniženje cijena nafte ispod 80 dolara za barel objašnjava se drugim razlozima. Prvi je spekulativna igra na tržištima nafte.
“Ali ona ne može dugo da traje jer su spekulativni resursi ograničeni i fundamentalni faktori moraju da uspostave cijenu”, ukazao je Dvorkovič.
On je objasnio da će pad cijena dovesti do smanjenja investicija što će sniziti nivo svjetske proizvodnje.
Drugi razlog sniženja cijene nafte ispod 80 dolara za barel, prema Dvorkoviču, je politički. Političkim razlozima on smatra borbu zemalja proizvođača za tržišta.
Prema njegovom mišljenju, niske cijene nafte će se zadržati nekoliko mjeseci i mogu čak još da se smanje, ali onda će morati da se uspostavi ravnoteža na nivou 80 dolara za barel. Tanjug