BEOGRAD, Kompanije “Anhojzer-Buš InBev” (Anheuser-Busć) i “CVC kepital partners” su saopštili da je završena prodaja pivara “AB InBeva” u centralnoj Evropi.
U Srbiji je CVC postao vlasnik Apatinske pivare nakon što je na Beogradskoj berzi preuzeo 1.949.930 od ukupno 1.950.000 akcija te kompanije po cijeni od 8.406 dinara. Ukupna vrijednost transakcije dostigla je 16,39 milijardi dinara (172,5 miliona evra).
Apatinska pivara, čija je najpoznatija marka “jelen”, u prethodnoj godini ubilježila je prihod od 14 milijardi dinara. Pivara je prodala 3,6 miliona hektolitara piva, 4,2 odsto više nego 2007.
Cijelo Inbevovo poslovanje prodato je inače fondovima koje savjetuje CVC Kapital partners za približno 2,2 milijarde dolara i prava na isplatu budućeg očekivanog prihoda koji se procenjuje na 800 miliona.
U prodaju su, pored Apatinske, uključene pivare Inbeva u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Madjarskoj, Crnoj Gori, Rumuniji i Slovačkoj koje će promijeniti ime u Starbev.
Po dogovoru, “StarBev” će da proizvodi piva “Stela Artoa”, “Beks”, “Levenroj” i “Spaten”, a da distribuira “Hoegarden” i “Lefe” u pomenutim zemljama na osnovu licence “AB InBeva”.
Kupovina Inbevovog poslovanja u Centralnoj Evropi nije prvo ulaganje CVC u industriju pića – ta kompanija vlasnik je pivare Belheven (Belhaven) u Škotskoj, više proizvođača pića, uključujući Rojal Bols (Royal) u Holandiji, kao i lanca pabova u Britaniji.
“AB InBev” je vodeći svjetski proizvodjač piva i nalazi se među prvih pet kompanija koje proizvode robu široke potrošnje. Ima portfolio od blizu 200 brendova koji uključuje vodeće brendove kao što su “Budvajzer”, “Stela Artoa” i “Beks”, ali i snažne lokalne brendove.
“CVC kepital partners” je, kako se navodi u saopštenju, vodeća globalna finansijska, konsultanska i investiciona kompanija, sa mrežom od 19 kancelarija širom Evrope, Azije i SAD. Fond poseduje 51 kompaniju širom svijeta koje zapošljavaju oko 280.000 ljudi. Zajedno ove kompanije ostvaruju godišnju prodaju od oko 88 milijardi evra. Beta