SARAJEVO, Trgovački centri rade prema zakonom definisanim maržama i snižavaju cijene vitalnih prehrambenih proizvoda koliko je to moguće.
Ovo nam je rečeno u velikim tržnim lancima, koji su ovih dana pozvani da pojeftine pojedine artikle nakon što je na svjetskom tržištu pala cijena nafte. Ministar Radivojević je prije dva dana zatražio od “Konzuma” da snizi cijene u BiH, kao što je to nedavno uradio u Hrvatskoj, iskazujući bojazan da ovaj trgovački lanac pojeftinjenja u Hrvatskoj nadoknađuje drugačijim cijenama u BiH i regionu.
“‘Konzumove’ cijene u BiH niže su u odnosu na cijene u Hrvatskoj. Mi smo u BiH već dodatno snizili cijene određenih artikala, iako to nismo javno objavili, a u pripremi su i nova i sniženja”, kazao je Ismir Brkić, direktor “Konzuma”.
U “Interexu” tvrde da rade u skladu sa zakonskom regulativom koja se odnosi na politiku marži.
“S obzirom na to da je u RS izašla nova uredba o maloprodajnim maržama, za artikle navedene u prekjučerašnjoj odluci maloprodajne cijene će biti umanjene”, kazala je Alma Sofić, odgovorni saradnik za komunikacije u “Interexu”. Ističe da je “Interex” i do sada za osnovne životne namirnice držao maloprodajne cijene s malim maržama.
I u “Drvoprometu” ističu da rade na minimalnim maržama i da pojeftinjenja treba očekivati od proizvođača.
Prema mišljenju stručnjaka, apeli trgovačkim lancima da pojeftine proizvode ne mogu dati efekte.
“Ako trgovci podrže apel o obaranju cijena, to će biti znak da postoje diktirane cijene i da su potrošači žrtve”, upozorava Anto Domazet, direktor Ekonomskog instituta Sarajevo. On predlaže ministrima da umjesto apela rade na jačanju konkurencije.
Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH, dodaje da od dobre volje trgovaca zavisi hoće li prihvatiti pozive za pojeftinjenja. Lasić podsjeća da se od julske inflacije, koja je u BiH iznosila 9,9 odsto, čak 7,7 odsto odnosilo na hranu i transport.
“Vlasti bi smanjenjem stope PDV-a mogle da umanje inflaciju”, naglašava Lasić.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu potrošača u BiH, kaže da su vlasti dopustile stranim trgovačkim lancima da posluju u BiH i da im sada “ne mogu ništa”.
Dodaje da su entitetske vlasti intervencijom iz robnih rezervi mogle stabilizovati cijene pojedinih proizvoda, ali da to nisu uradile, jer “niko ne zna čime se direkcije za robne rezerve bave”.
Lakota: Cijene u FBiH nisu snižene
Lakota odbacuje tvrdnje federalnog premijera Nedžada Brankovića da su cijene u FBiH pale.
“Cijene su iste sada kada je barel nafte 105 dolara kao i prije nekoliko mjeseci kada je iznosio 148 dolara”, kaže Lakota nazivajući ove izjave već viđenim trikovima koji su aktuelizovani u predizbornoj kampanji.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.