BUENOS AJRES, Argentina, koju je prije devet godina zbog strogih mjera štednje potresala lavina nasilnih protesta, poručuje Grcima da ne slušaju Međunarodni monetarni fond /MMF/.
“Gledala sam na televiziji prizore iz Grčke i ljude koji napadaju banke. To me je umnogome podsjetilo na Argentinu 2001. godine, sa istim rješenjima koja su ponuđena za izlazak iz krize, a završena su ekonomskom katastrofom”, kaže predsjednik Argentine Kristina Fernandes de Kirhner, prenosi agencija AP.
Od kada je izbila grčka kriza, učestala su poređenja sa onom koja je 2001. godine zadesila Argentinu.
Tada je MMF, zbog prestanka otplaćivanja duga od 95 milijardi dolara, Argentini nametnuo stroge mjere štednje, što je izazvalo lavinu nasilnih protesta.
Iako je 2005. godine Argentina otplatila cijeli dug, vlasti te zemlje tvrde da su naučile tešku lekciju i da je njihova privreda u mnogo boljem stanju od kada ne mora da slijedi uputstva MMF-a. Mnoga bankrotirana preduzeća, koja su 2001. godine preuzeli radnici, bilježe rast proizvodnje i zaposlenosti, a pomaže im i vlada.
“Grcima poručujem da mogu da riješe krizu. Postoje vrijednosti koje nisu zapisane u knjigama niti ih neko može nametnuti”, rekao je radnik Horhe Lopes.
Ipak, argentinski model nije moguće primjeniti u Grčkoj, koja mora da poštuje stroga pravila Evropske unije i evrozone. Štednja je zato neminovna, kao i nastavak protesta.
Glavni grčki sindikati zakazali su generalni štrajk za 20. maj. Posljedice ekonomske krize osjeća cijela zemlja, a najviše turizam. Samo u Atini otkazano je 20 hiljada rezervacija.
Pristalice Komunističke partije i članovi sindikata juče su ponovo zahtjevali od vlade da odustane od mjera štednje koje će, smatraju, umanjiti povlastice za najsiromašnije.
“Vlada mora da odbaci ove mjere i usvoji novu političku platformu”, smatra jedan od demonstranata.
Stav demonstranata je da radnike, poljoprivrednike i zaposlene sa malim primanjima čeka crna budućnost.
“Udaviće nas kapitalizam, banke i monopoli, kao i Evropska unija i MMF”, reako je jedan demonstrant.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Predsjednica Argentine iznosi Grčkoj zanimljiv prijedlog zasnovan na iskustvu Argentine, a ne na teoriji zasnovanoj na interesima bankarskih konglomerata.Gospođa Kirhner ovakvim stavom se u suštini obraća cijelokupnoj svjetskoj javnosti, a ne samo Grčkoj.To bankarskoj oligarhiji koja diktira svoje stavove kroz MMF, nikako ne može da odgovara i očekivati je da će učiniti sve da se to eliminiše iz javnosti, kao farmaceuti onu bečku novinarku što je objavila istinu o svinjskom gripu. Bilo bi da naučna teorija koja nije pod kontrolom bankarske oligarhije, ako je još ima, posveti ovom argentinskom iskustvu više pažnje. U svakom slučaju stav Predsjednice Argentine zavređuje pažnju da se o njemu opširno raspravlja i da ne ostane kao usamljeni stav, što će banke vjerovatno nastojati da postignu.
Zašto su naši poletjeli za MMF-om. Kao ovce na so. Šta je njih briga za federacijom, kao da su oni i u federaciji vlast. To je sigurno maslo onog drvarskog mamlaza, privremeno nastanjenog u sarajevu, ne bi li se održao savjket ministara na čelu sa njim.
kad počne da kotrlja svoje rrrrrrrrrrrrr nema kraja