BUENOS AIRES, Analitičari predviđaju Argentini ovogodišnji rast od 2,5 do 3 odsto, polovinu od vladine prognoze rasta od 5,1 odsto i daleko ispod prošlogodišnjeg rasta od 8,9 odsto.
Argentina je od 2003. do 2011. imala ubrzani privredni rast od 7,1 odsto, zahvaljujući uspješnim akcijama predsjednice Kristine Fernandes de Kirhner i njenog preminulog supruga i prethodnika Nestora Karlosa Kirhnera Ostojića, koji su izveli zemlju iz ekonomskog ambisa, poslije njenog prevelikog zaduživanja i devalvacije valute 2002, prenijela je američka novinska agencija Asošiejtid Pres (AP).
Ključ tog oporavka bilo je odbijanje Kirhnerovih da u potpunosti isplate dugove međunarodnim kreditorima, potez koji je narušio ugled Argentine među mnogim investitorima, ali je omogućio državi da potroši milijarde na obnovu domaće ekonomije.
Vlada je ulila novac u subvencije za industriju, projekte javnih radova, velikodušne socijalne isplate i druge popularne programe stimulisanja, poznate kao “Kirhnerov model”.
Predsjednica Fernandes je uoči 25. maja, Dana majske revolucije kada je 1810, počeo ustanak protiv španske kolonijalne vlasti, ponosna na uzastopne godine privrednog rasta i insistira da Sjedinjene Američke Države i Evropa treba da izvuku pouke iz primjera Argentine, umjesto da nameću stroge mjere štednje koje do sada nisu uspjele da dovedu do oporavka u posrnulim ekonomijama u svijetu.
Fernadesova, međutim, sada priznaje da se dobra vremena primiču kraju, a za to krivi probleme vezane za globalnu ekonomiju.
“Mi ne funkcionišemo mimo svijeta. Mi imamo problem zbog pritiska iz svijeta,” rekla je Fernandes prošle nedjelje po objavljivanju nove runde vladinih podsticajnih kredita za argentiska preduzeća u vrijednosti od 1,8 milijardi dolara.
“Naš današnji fokus su investicije, koje su ključne za preživljavanje nadolazeće situacije,” rekla je predsjednica, rekavši da će se od poslovnih lidera koji žele vladinu podršku zahtijevati da pristanu na dugoročna ulaganja u Argentinu.
Mnogi faktori u ovom trenutku utiču na usporavanje argentinske privrede. Proizvodnja u poljoprivredi koja je najveća u svijetu, smanjena je u značajnoj mjeri zbog malih količina padavina tokom posljednje sezone žetve.
Industrijska proizvodnja je, takođe, smanjena uprkos visokoj inostranoj tražnji, jer protekcionističke mjere otežavaju Argentini da dođe do dijelova, kako za pametne telefone tako za frižidere ili automobile.
Sektor građevinarstva je obično glavni pokretač privrede, a Argentina se uglavnom okreće nekretninama kao načinu da zaštiti svoje bogatstvo od inflacije.
Međutim, novi projekti su značajno usporili zbog ovogodišnjeg pada prodaje od 15 odsto, i to najviše zbog valutne kontrole koju je uvela vlada da bi spriječila odliv kapitala.
Gotovo sve transakcije nekretninama u Argentini se obavljaju u dolarima, ali su one sada sve rijeđe jer ljudi nastoje da napuste argentinski pesos i prebace svoje bogatstvo van zemlje, naveo je AP.
Ekonomista iz konsultantske kuće “Ekonometrika” Ramiro Kastineira je rekao da Argentina više nema makroekonomske snage da se odupre globalnoj krizi kao onoj iz 2008, kada je imala pozitivne bilanse u trgovini i prihodima i konkurentniji devizni kurs da podstakne izvoznike.
Po prvi put u posljednjih nekoliko godina, Argentina sada troši više od onoga koliko proizvede i zarađuje, budući da je njen budžetski deficit u 2011. bio 1,6 odsto, prema zvaničnim podacima.
Argentina posjeduje velike neiskorišćene rezerve nafte i prirodnog gasa, ali proizvodnja nije uspjela da održi korak sa ekonomskim rastom u zemji.
Vlada je tek nedavo počela da uklanja neke od cjenovnih kontrola koje je uvela prije gotovo jedne decenije. Jeftina energija je omogućila argentinskim preduzećima veliku prednost, ali je odvratila španski “Repsol” i druge vodeće naftne kompanije od bušenja nafte i gasa, koju bi zatim morali da prodaju uz gubitke.
Vladino preuzimanje većinskog udjela “Repsola” kroz argentinsku “YPF” energetsku kompaniju, stvara mogućnost veće domaće proizvodnje, ali će za ostvarenje toga biti potrebne velike investicije, tako da bi mogle proteći godine prije nego što značajne količine nafte i gasa počnu da teku.
U međuvremenu, godišnja stopa inflacije bi mogla dostići 25 odsto u ovoj godini, što je gotovo tri puta više od zvanične stope, tvrde privatni analitičari.
Sindikati, koji su nekada bili vjerni saveznici vlade, sada se zalažu za još veće povećanje plata da bi se održao tempo, uprkos dokazima usporavanja privrede.
Fernandesova je, međutim, pozvala kako poslovne tako i sindikalne vođe da ne uništavaju ovaj delikatan čin ekonomskog balansiranja. Tanjug
Komentariši