BUENOS AIRES, Argentinski poljoprivrednici najavili su nove proteste protiv vladine poljoprivredne politike, objavljeno je juče u Buenos Airesu.
U planu je šestodnevna obustava prodaje stoke i žitarica (uključujući i soju) domaćoj prehrambenoj industriji i izvoznicima, koja bi trebalo da počne od petka. Izuzetak će biti stoka iz regiona zahvaćenih sušom, izveštava Rojters.
Argentina je jedan od vodećih svjetskih izvoznika soje, kukuruza, pšenice i goveđeg mesa. Prethodni četveromjesečni protest tamošnjih farmera, koji je okončan sredinom jula, ugrozio je izvoz ključnih poljoprivrednih proizvoda i doveo do obustave rada nekih uljara.
Protest je okončan nakon što je argentinska predsjednica Kristina Fernandes odustala od povećanja carine na izvoz soje, što se negativno odrazilo na finansijsko tržište zemlje i usporilo rast u drugim privrednim granama.
Argentinski farmeri sada se žale da vlada nije pokazala razumjevanje za njihove zahtjeve koji se odnose na smanjenja izvoznih taksa i više otkupne cijene mlijeka.
Najnovije osjetno smanjenje svjetskih cijena žitarica i jedna od najtežih suša posljednjih decenija samo pojačavaju nezadovoljstvo argentinskih poljoprivrednika, ističu domaći analitičari.
Ministar poljoprivrede Argentine, Karlos Ćepi, ocijenio je da najava novog štrajka predstavlja iznenađenje, posebno ako se ima u vidu da vlada upravo radi na rješavanju zahtjeva farmera.
Ćepi nije saopštio detalje rješenja koje vlada razmatra ali u lokalnim glasilima se spekuliše da je riječ o sniženju izvozne carine za kukuruz i pšenicu i povećanju vladine pomoći poljoprivrednicima pogođenim sušom, koja je dovela do uginuća na desetine hiljada grla stoke i smanjenja roda pšenice.
Argentina je prošle godine izvezla poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti 29 milijardi dolara, što čini više od polovine ukupnog izvoza zemlje.
Tamošnji farmeri su u nesuglasicama sa vladom već nekoliko godina oko raznih pitanja, uključujući i smanjenje izvoza govedine i kontrolu cijena na domaćem tržištu pšenice.
Vlada se brani da mjerama nepopularnim kod poljoprivrednika pokušava da ukroti rastuće cijene hrane u zemlji u kojoj gotovo četvrtina stanovnika živi u siromaštvu. Stav vlade je da izvozne carine predstavljaju ključno sredstvo za preraspodjelu bogatstva.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši