BEOGRAD, Ko je najbliži kupovini dijela akcija “Telekoma Srbija”, najprofitabilnije srpske kompanije, ubrzo će se znati, pošto je u srijedu ministar Jasna Matić i zvanično objavila da su “u trci” Nijemci, Austrijanci i Francuzi. Zapadni poslovni mediji spekulišu da će Austrijanci ponuditi više novca od Nijemaca, ali, s druge strane, Austrijanci strepe zbog eventualne reakcije Antimonopolske komisije, s obzirom na to da već imaju jednog operatera u Srbiji.
Najjača od ove tri kompanije svakako je “Dojče Telekom”, njemački telekomunikacioni džin koji je prošle nedjelje objelodanio rast dobiti u trećem tromjesečju od 7,9 odsto, i to zahvaljujući programu radikalnog rezanja troškova. Neto dobit DT je u ovom periodu porasla na 1,04 milijarde evra, dok je u istom prošlogodišnjem periodu profit iznosio 959 miliona evra.
Zapadni mediji tvrde da svoje adute u eventualnoj kupovini imaju i Austrijanci, koji pokušavaju da kontrolišu sve telekomunikacione firme u regiji. Posrednik u tom najvećem ovogodišnjem poslu, kako pominje bečka poslovna štampa, jeste austrijski biznismen Martin Šlaf, koji je imao značajnu ulogu i kod prodaje “Mobtela” norveškom “Telenoru”. Sada se tvrdi da je sasvim izvjesno da je “Telekom Austrija” spreman da plati više od “Dojče Telekoma”.
Ako bi Austrijanci zaista preuzeli “Telekom”, austrijska kompanija bi u Srbiji imala dva operatera mobilne telefonije, jer već posluje preko sopstvene firme “Vip mobajl”. Podsjetimo, VIP je platio 300 miliona evra za kupovinu licence, plus 250 miliona evra gradnju mreže, što sve zajedno predstavlja dosad najveću pojedinačnu grinfild investiciju u Srbiji.
U gotovo tri godine, koliko posluje u Srbiji, “Vip mobajl” je svake godine imao gubitke, jer prihodi nisu mogli da pokriju ulaganja. Mada pojedini stručnjaci tvrde da najveće izglede ima austrijska kompanija, još se ne zna kako će reagovati Antimonopolska komisija. Da se prodaje manji udio u kompaniji, prednost bi imao njemački “Telekom”, zato što je, kao suvlasnik 30 odsto OTE, već “jednom nogom” u MTS, smatraju upućeni.
Najmanje šanse daju se francuskom operateru, iako je u pitanju jedna od najjačih kompanija te vrste u svijetu. Prema podacima objavljenim na internet-stranici francuskog ministarstva ekonomije, francuska vlada je vlasnik 13,47 odsto “Frans Telekoma” a državni FSI strateški investicioni fond ima 13,67 procenata udjela. Nedavno je u francuskoj štampi objavljeno da predstoji spajanje francuskog i njemačkog telekoma, što je izazvalalo bijes i proteste u Parizu. Nijemci i Francuzi već zajedno nastupaju u Velikoj Britaniji.
Frans telekom
Glavna telekomunikaciona kompanija u Francuskoj, treća po veličini u Evropi i jedna od najznačajnijih u svijetu. Osnovana je 1988. sjedište joj je u Parizu, a na njenom čelu je Stefan Rišar. U njoj je, širom svijeta, zaposleno 167.150 radnika, a Francuski telekom opslužuje čak 192,7 miliona korisnika.
Dojče telekom
AG najjača telekomunikaciona firma u Evropi. Posluje širom svijeta, od Sjedinjenih Država pa do Dalekog istoka. Osnovan je 1996, kada je privatizovan dotadašnji, državni monopolista “Dojče bundespost”. Od juna 2008. njemačka vlada ima 15 odsto akcija u kompaniji dok još 17 procenata vlasništva ima državna banka. Zapošljava 257.600 službenika.
Telekom Austrija
Austrijski telekom postoji od 1996. a posljednjih godina je napravio snažan poslovni prodor na tržišta jugoistočne Evrope. Preko svoje kompanije “VIP mobajl” je, sa 11,6 odsto učešća, već prisutan na tržištu Srbije. Na čelu kompanije koja je prošle godine ostvarila prihod, nešto veći od 4,8 milijarde evra, nalazi se Hans Ametsrajter. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gdin-a Coisne zanimao je stav Konkurencijskog vijeća o transakciji 51% tržišnog udjela Telekoma Srbije Deutsche Telecom-u, naglašavajući mogućnost narušavanja tržišne konkurencije, s obzirom na operatere koji su već u vlasništvu Deutsche Telecom-a.
http://www.bihkonk.gov.ba/ba/sjednice/saop%20francambs.htm
I ptice a grani znaju da je Deutsche telekom VEC kupio Telekom Srbija