BEOGRAD, Vijest da grupacija PSA („Pežo“ – „Sitroen“) pregovara o prodaji akcija američkom „Dženeral motorsu“, pa makar i „samo pet odsto“, uzburkala je automobilsku javnost ništa manje nego potvrda da će se u Češkoj, u „Škodinoj“ fabrici u Mladoj Boleslavi (koja inače ruši sve rekorde u proizvodnji) proizvoditi najpoznatiji, i jedini španski auto brend „seat“.
Kriza, koja je počela 2008, a prošle godine umjesto da „povuče ručnu“ dodala gas, žestoko je izmješala karte automobilske industrije.
Kinezi su pazarili „Volvo“, mjerkaju i bankrotirani „Saab“, prave fabrike u Bugarskoj, Amerikanci su na trenutak zaboravili na osnovne postulate kapitalizma, pa su državnim parama (preko 100 milijardi dolara) spasavali posrnule divove iz Detroita. Pritom su svi nagrnuli na najveće i najperspektivnije tržište na planeti, ono u Kini, čiji marljivi radnici godišnje preko 10 miliona bicikala zamenjuju za automobile.
U Evropi, auto-kolač je sve manji i manji, pad prodaje u 2011. godini nastavljen je i u prvom mjesecu ove godine. Rijetki su uspješni, ali su još rjeđi oni koji ne pokušavaju da nađu „strateškog partnera“.
– Kriza se ne predaje i niko ne može da predvidi kada će se završiti. Nama preostaje da pokušamo da je što bezbolnije preguramo i da nađemo način da opstanemo na tržištu. Naši planovi su vezani za „Krajsler“ i SAD – rekao je generalni direktor „Fijata“ Serđo Markione na predstavljanju „fijata 500l“ u Ženevi.
Torinski gigant je u „braku“ sa „Krajslerom“ pokušao da nađe sigurnu luku. Iako je njemački „Dajmler“ prethodno, poslije mnogo utrošenih milijardi, „digao ruke“ od ljubavi sa ovom američkom kompanijom, prvi rezultati zajedničke grupacije „Fijat“ – „Krajsler“ pokazuju da je kupovina velikog dijela akcija američkog partnera, bar zasada, pun pogodak Markionea.
Na brakove iz računa su natjerani mnogi. Provodadžija je bila kriza sa neumitnim podacima. Pad prodaje automobila u Evropi u januaru je, u odnosu na isti mjesec prošle godine, 7,1 odsto. Prema podacima Asocijacije evropskih proizvođača automobila, u januaru na tržištu Evropske unije prodato je 968.769 automobila, dok je u istom periodu prošle godine zabilježena cifra od 1.049.991.
Tržišni kolač je sve manji. Najveće „parče“ pripalo je u 2011. kompaniji „Folksvagen“, koja je „otkinula“ 23,2 odsto „plijena“. Pod okriljem te grupacije posluju, uz matični „Folksvagen“, i „Audi“, „Seat“, „Škoda“, „Porše“…
„Dženeral motors“, koji je ponovo najveći proizvođač automobila na svijetu, kuka jedino na evropsku filijalu „Opel“ – lani je napravila gubitke od preko 600 miliona evra.
Kako je u Srbiji
Gledajući prodaju automobila u Srbiji, koja je u odnosu na evro-scenu na nivou statističke greške, jasno je da je kriza kod nas dodala gas do daske. U januaru je prodaja bila skoro prepolovljena u odnosu na pretkrizni period, ništa bolje nije bilo ni u februaru, pa ćemo teško dostići broj od 30.000 prodatih vozila u 2011. Novosti