NJUJORK/PARIZ, Dok veliki proizvođači automobila u SAD i Evropi traže pomoć njihovih vlada, druga najveća evropska auto-kompanija, francuski “Reno” (Renaut), upozorila je da je svjetska automobilska industrija u opasnosti od kolapsa.
U traženju izlaza, Francuska se ponudila da u januaru bude domaćin svjetskim liderima koji bi trebalo da pokažu da li mogu da ponude i neka konkretna rješenja jer su se na samitu G-20 u Vašingtonu minulog vikenda saglasili samo o principima neophodnim da bi se spriječilo dalje zaoštravanje globalne ekonomske krize.
Pariski samit će okupiti svetske lidere, ali i najpoznatije ekonomiste i i predstavnike auto-industrije. U saopštenju objavljenom u utorak, francuski predsjednik Nikola Sarkozi rekao je da će biti domaćin skupa u januaru zbog toga što svjetski lideri moraju da pokažu da mogu da ponude “konkretna rješenja.”
Direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Štros-Kan upozorio je da je lista zemalja koje traže pomoć svakog dana sve veća, izvjestio je Rojters.
Mnoge vlade već su usvojile mjere za ozdravljenje privrede, ali praktičnih rezultata nije bilo- kriza se pogoršava.
Evropski zvaničnici pažljivo prate kako će SAD pomoći posrnuloj industriji, nakon što je njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila da “želi da bude sigurna da pomoć američkoj autoindustriji neće dovesti u nepovoljan položaj konkurentnost evropske auto-inudustrije.”
Američki sekretar za finansije Henri Polson izjavio je da se protivi planu demokrata, po kome bi dio paketa za spasavanje finansijskog sekora od 700 milijardi dolara trebalo upotrebiti za pomoć automobilskoj industriji i vlasnicima nekretnina.
On je u pretresu u Kongresu insistirao da taj plan ostane fokusiran na stabilizaciju ukupnog finansijskog sistema putem otkupljivanja akcija u bankama zapalim u teškoće, prenosi “Glas Amerike”. Polson je to rekao samo nekoliko sati prije drugog pretresa u Kongresu, na kojem direktori vodećih automobilskih kuća danas traže pomoć države.
Gigantski američki proizvođači automobila, “Krajsler”, “Ford” i
“Dženeral motors” zapretili su pred senatskim komitetom u Vašingtonu da bi mogli da bankrotiraju ukoliko im se uskrati pomoć vrijedna 25 miliajrdi dolara, a predsjednik “Forda” Alan Mulali izjavio je da bi propast kompanija kakva je “Ford” potresla cijelu američku privredu.
Demokrate u Kongresu podržavaju predlog da se 25 milijardi dolara iz plana za spasavanje ekonomskog sektora upotrebi za pomoć proizvođačima automobila, ali Bušova administracija smatra da bi auto-industrija morala da se reorganizuje, uz pomoć ranije odobrenih zajmova.
Svi se uglavnom slažu da bi kolaps “velike trojke” predstavljao snažan udarac američkoj privredi, iako za sada izostaje dogovor oko toga kako im pomoći, tako da će odluka o tome verovatno biti prepuštena Baraku Obami, koji u januaru preuzima predsjednički položaj.
U potrazi za dobrim rješenjima su i druge zemlje, koje kriza nije mimoišla ili tek stiže. Tako je ruski predsjednik Dmitrij Medvedev izjavio je da njegova vlada mora da izdvoji dodatnih 180 milijardi dolara da bi stabilizovala ekonomiju. Moskva je do sada potrošila oko 200 milijardi dolara u seriji mjera da se spreči ekonomsko usporavanje, ali se pokazalo da to nije dovoljno. Svjetska banka je u međuvremenu smanjila predviđanja rasta ruske privrede za ovu i 2009. godinu.
Indija takođe brine zbog posljedica globalne krize na njenu stopu privrednog rasta, pa je vlada najavila kresanje kamata i pozvala biznismene da snize cijene i da se odreknu dijela profita kako bi pomogli stimulisanje indijske ekonomije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.