BEOGRAD, U godini kada je automobilska industrija u svijetu pretrpjela najteže udarce, a prodaja vozila bila na najnižem nivou, Hjundai je odlučio da otvori fabriku i nastavi borbu za pozicioniranje na evropskom tržištu.
Iako takva investicija za jednu državu nije mogla da dođe u boljem trenutku, a lošijem za proizvođača automobila, u Hjundaiu tvrde da su fabriku otvorili vođeni povećanim zahtjevima za njihovim automobilima srednje kategorije.
Alen Rašfort, potpredsjednik „Hjundai motor Jurop“ kaže da je u avgustu prodaja automobila tog proizvođača povećana za 20 odsto, gledano za period od godinu dana i to u trenutku kada je prodaja na tržištu automobila opala za osam procenata.
„To se desilo iz tri razloga. Najprije zato što smo ponudili pravi proizvod u pravo vrijeme. Zatim postoji velika fleksibilnost u Češkoj kada je u pitanju izgradnja fabrike i na kraju naši timovi na individualnim tržištima su iskoristili šansu uvezli vozila i koordinisali marketing uz određene promocije sa dilerima“, kaže on.
Fabrika u Nošovicama je sagrađena za 18 mjeseci i strateški je postavljena blizu slovačke granice kako bi Hjundai bio povezan sa fabrikom kompanije Kia u Žilinama. Međutim, za njeno otvaranje i češka vlada je morala da se potrudi i da podstakne korejskog proizvođača na investicije.
Petr Vanek iz Hjundaia Češka kaže da im je za početak ponuđeno zemljište po znatno jefitinoj cijeni od tržišne. „Država je kupila zemlju od privatnih vlasnika, izgradila infrastrukturu i prodala je Hjundaiu. To je bio prvi dio podsticaja. Zatim drugi podsticaj su bila radna mjesta i obuka radnika.
Država je određenu sumu, kao vid subvencije davala na svaku zaposlenu osobu. Dobili smo podsticaje i u vidu određenih donacija i poreskih olakšica. Sve to ukupno nije smjelo da pređe 15 odsto naše investicije. Više od toga država ne smije po zakonu da daje investitorima“, objašnjava on.
Prema računici koja se pominje u javnosti, vlada u Pragu je da bi dovela Hjundai morala da uloži 150 miliona evra. Na taj način dobila je treću fabriku automobila u svojoj zemlji.
Hjundai je u fabriku investirao milijardu evra. Trenutno je zaposleno dvije hiljade ljudi, a plan je da se taj broj duplira do 2011. godine. U naredne dvije godine proizvodiće se 200 hiljada automobila godišnje, s tim da je cilj da se do kraja 2011. proizvodnja poveća za još sto hiljada vozila.
Pregovori sa češkom vladom počeli su prije četiri godine, da bi konačno rezultirali polaganjem kamena temeljca krajem 2006. godine. Hjundai ističe da su tokom izgradnje poštovane sve evropske regulative kada je u pitanju zaštita životne sredine.
Čak naglašavaju da je sa zemljišta gdje je izgrađena fabrika uklonjeno 1.100 stabala drveća, koja nisu posječena već prenijeta na drugu lokaciju. „I na taj način Hjundai je želio da pokaže da želi da postane evropski proizvođač“, objašnjava Petr Vanek.
„Kako bismo izbjegli plaćanje carina na uvoz automobila iz Koreje kompanija je dobila status češke kompanije, osnovana je po svim češkim zakonima kao što je to slučaj i sa našim dobavljačima. Hjundai je u Češku pratilo 12 kompanija koje su oko naše fabrike sagradile svoje pogone. Oni nas snabdijevaju sjedištima i svim plastičnim dijelovima. Tih 12 korejskih kompanija osnovalo je 12 čeških ćerki firmi“, navodi Vanek.
I srpsko tržište za Hjundai je veoma zanimljivo. Peter Vank navodi da su zadovoljni su svojom trenutnom pozicijom na srpskom ržištu, ali da trenutno ne vide način razvoja automobilske industrije u Srbiji.
„Ne savjetujem srpskoj vladi da u ovom trenutku troši vrijeme na privlačenju investitora u automobilskoj industriji jer je kriza pokazala da postoji najmanje pet suvišnih fabrika automobila u Evropi. Da se tako izrazim, definitivno će biti ’sječe u šumi’ tako nije dobro vrijeme da se grade nove fabrike. Naravno, i dalje postoji mogućnost da se neka fabrika odluči da želi da napravi novi pogon u Srbiji. Ali bez obzira na sve, mislim da će ova kriza dovesti do toga da se u nekom periodu od tri do pet godina ne otvaraju nove fabrike“, smatra on.
Geografska pozicija presudna
Sama pozicija Češke, kao srednjeevropske države, presudno je uticala na odluku Hjundaia da baš tu otvori svoju fabriku. Transport brodom iz južne Koreje do Evrope trajao je četiri nedjelje, a sada tvrde da u roku od 24 sata mogu da isporuče vozila bilo gdje u Evropi. B92