BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) i dalje ne zna šta da radi sa više od 1.200 vozila koja već godinama propadaju u skladištima ove institucije.
Naime, veliki broj automobila koji su oduzeti tokom prethodnih godina zbog carinskih prekršaja, ne može biti ocarinjen i zvanično uvezen u BiH, jer ne zadovoljavaju Euro 3 standard niti se mogu izvesti iz BiH, jer praktično nikada nisu ni postali roba naše zemlje.
“Nekoliko puta smo o tom problemu informisali Savjet ministara BiH i Upravni odbor UIO, međutim, ta vozila još stoje u skladištima i iz dana u dan sve više propadaju”, potvrdio je Ratko Kovačević, portparol UIO.
On naglašava da je prije bilo prijedloga da ta vozila budu uništena, ali da se dalje od toga nije otišlo. Takođe, naglašava da vozila stoje na otvorenom i da je već nekoliko puta bilo krađa dijelova i provala u prostore u kojima su smještena.
Nezvanično saznajemo da će vozila ipak morati da budu uništena, za šta je potrebno više od milion KM, a sve troškove snosiće država BiH i pored štete koja joj je nanesena nelegalnim uvozom tih istih vozila.
Takođe, jedan od velikih problema je taj što u BiH ne postoji nijedan privredni subjekat koji se bavi reciklažom vozila, tako da će najvjerovatnije morati da bude raspisan međunarodni javni poziv kojim će se tražiti zainteresovani za uništavenje.
“Pitanje je i ko će donijeti odluku za tako nešto. Ko će to platiti i odakle novac za to. To je vrlo složen proces. U automobilima ima mnogo materijala koji se moraju uništavati na poseban način, kao što su akumulatori i slično. Zaista ne znam na koji način će to biti riješeno”, kazao je Kovačević.
Prema cjenovnicima pojedinih zemalja EU koje imaju kapacitete za reciklažu vozila za uništavanje, odnosno recikliranje jednog vozila plaća se od 400 do 600 evra, zavisno od kilaže vozila. Sudeći po ovome, za uništavanje više od 1.200 vozila oduzetih pravosnažnim sudskim presudama, država BiH moraće izdvojiti više od milion KM, s tim da se pojavi neko ko je zainteresovan za preuzimanje i uništavanje tolikog broja vozila.
Stanko Ivaštanin, rukovodilac Odbora za reciklažu pri Privrednoj komori RS, potvrdio je da niko u BiH nije specijalizovan za reciklažu kompletnog vozila, te da se do sada uglavnom recikliralo, odnosno topljena je samo školjka automobila i to u Željezari u Zenici.
“Tu može biti problema i ugrožavanja životne sredine. Lako je reciklirati željezo, odnosno školjku, međutim, šta sa plastikom i još nekim materijalima koji su vrlo opasni, a od kojih je automobil sastavljen”, kazao je Ivaštanin i dodao da ne vidi potencijalno rješenje za automobile koji se nalaze u skladištima UIO. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da li ima iko pametan u ovoj državi. Recimo da promijeni Zakon o toj reciklaži, proda nekoj ovlaštenoj firmi, koja će rasklopiti te automobile, pokupiti aukmulatore, dati gdje i ostali otpadi, sav taj materijal na otpad i onda pojedinačno recillirati, plastikum metale koji se tu nalaze, ne znam sve šta se može reciklirati ili iskoristiti, umijesto da država i na ovome nešto zaradi, treba da još izgubi. Koja bi to država na svijetu dozvolila. Znam, ja da ta vozila ne bi mogla prodavati.kada može sve u ovim vremenima, zašto ne bi i na ovakav način ih se otarasila. Upoznat, sam koliko oni smetaju, zauzimaju prostora pojedinim organima, policiji, carini,sudovima, sva je sreća pa ne plaćaju skladištenja. Neka neko ode u državu Republika Kosovo, pa od njih nauči kako se to radi, bio sam tamo svjedok, sve placevi i vlasnik oduzetog vozila plaća placarinu, pa izvoli dok se postupak ne okonča, a nije mala cifra.
Prospast. Dobra fora to u Srpskoj pokrajini Kosovo.