BANJALUKA, „Autoputevi Republike Srpske“ platiće kompaniji „Deloitte“ 3,98 miliona maraka bez PDV-a za konsultantske usluge u okviru izgradnje mreže autoputeva u Srpskoj, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
Na tender za konsultantske usluge, koji je raspisan još krajem prošle godine, stigla je samo jedna ponuda koju su zajedno dostavile tri firme – “Ces COWI” iz Beograda, “Deloitte Central Europe Limited” Nikozija Kipar i Deloitte Beograd.
Tenderom je predviđeno da će ugovor trajati dvije godine, što znači da će godišnje ove firme dobiti 1,99 miliona KM bez PDV-a. Za savjetovanje Autoputevi RS će ukupno, sa uračunatim PDV-om, platiti više od 4,6 miliona KM.
Iznos koji će „Autoputevi RS“ platiti za ovaj posao četiri puta je veći od godišnjih izdvajanja za bruto plate, naknade i ostale lične rashode za koje su „Autoputevi“ lani izdvojili 1,07 miliona KM.
Kao okvirni datum potpisivanja sporazuma predviđen je 1. april ove godine i ugovor bi trebalo da traje do 1. aprila 2018. godine.
U obavještenju o dodjeli ugovora navedeno je da je predmet ugovora nabavka konsultantskih (pravnih, finansijskih i tehničkih) u postupku pripreme i impelementacije strategije u vezi sa koncesijama u okviru izgradnje mreže autoputeva u RS.
Iznos koji će „Autoputevi RS“ platiti za ovaj posao skoro četiri puta je veći od godišnjih izdvajanja za bruto plate, naknade i ostale lične rashode za koje su „Autoputevi“ lani izdvojili 1,07 miliona KM.
„Autoputevi“: Obaveza iz ugovora sa EBRD-om
U „Autoputevima RS“ su istakli da su ugovorom o zajmu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) obavezani da angažuju konsultante.
„Tim ugovorom, između ostalog, je definisano da će „Autoputevi RS“ angažovati konsultante da pomognu u pripremi i implementaciji strategije u vezi sa koncesijama i/ili javno-privatnim partnerstvom“, kazali su u „Autoputevima“.
Istakli su da su konsultantske usluge nabavljene putem otvorenog postupka javne nabavke budući da je njihova procijenjena vrijednost iznosila četiri miliona KM bez PDV-a.
Kazali su da je tendersku dokumentaciju preuzelo 15 firmi, kako domaćih, tako i međunarodnih te da je potencijalnim ponuđačima dato pravo da ulože žalbu na tendersku dokumentaciju, ali da u ostavljenom roku nije uložena nijedna žalba.
Autoputevi RS su prema poslednjim dostupnim finansijskim izvještajima, 2014. godinu završili sa 42,2 miliona prihoda i 10,6 miliona KM dobiti. U odnosu na 2013. godinu povećali su broj zaposlenih za pet na 24 radnika. Prihod im je prije dvije godine iznosio 48,8 miliona, a dobit 4,7 miliona KM.
„Po konačnosti odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača, okvirni sporazum na period od dvije godine zaključen je sa liderom izabrane grupe ponuđača odnosno sa „CeS COWI“ i to na iznos od 3,98 miliona KM bez PDV-a“, rekli su u ovom preudzeću.
Diloitte pokopao auto-put Doboj- Vukosavlje
“Deloitte Centar Europe Limited” je uradio analizu po narudžbi “Autoputeva RS” kojom je “ustanovio da projektovani protok saobraćaja za autoput Doboj-Vukosavlje nije dovoljan da nadoknadi troškove finansiranja, održavanja, izgradnje i upravljanja na toj dionici i da ona, kao samostalna investicija, “nije opravdana”“.
Preduzeće “Autoputevi Republike Srpske” objavilo je još u avgustu 2012. javni poziv za realizaciju projekta javno-privatnog partnerstva za autoput Doboj- Vukosavlje, koji prolazi kroz RS i koji bi trebalo da bude dio evropskog koridora 5-C.
Ovaj projekt se odnosi na finansiranje, projektovanje, izgradnju, upravljanje i održavanje do 46,6 kilometara novog autoputa sa četiri trake od Doboja (granica s Federacijom BiH) do Vukosavlja (granica s Federacijom BiH).
Naime, prijedlog projekta razmatrao je dva scenarija iznosa troškova izgradnje dionice autoputa Doboj-Vukosavlje, u vrijednosti 260 miliona evra (5,5 miliona evra po kilometru), odnosno 350 miliona evra (7,5 miliona evra po kilometru).
Analize izvršene od “Deloitte Centar Europe Limited” pokazuju da projektovani protok saobraćaja za dionicu Doboj-Vukosavlje nije dovoljan da nadoknadi troškove finansiranja, održavanja, izgradnje i upravljanja na predmetnoj dionici, te da povećanje dužine trajanja ugovora neće biti viđeno od privatnih parntera kao dovoljna kompenzacija, da prihvate rizik protoka saobraćaja.
Inače, „Deloitte“ Banjaluka, koji je član grupacije „Deloitte“, i advokat Jugoslav Milanović iz Trebinja prije nekoliko mjeseci su izabrani za pravnog konsultanta za kompletnu reorganizaciju Mješovitog holdinga „Elektroprivreda Republike Srpske“, o čemu je CAPITAL već pisao.
CAPITAL: M. Čigoja
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa ti iz Deloitte su prvoklasni kriminalaci, prodaju maglu. Država borcima duguje 11 milona KM, a oni imaju novca da se razbacuju na prazne konsalting usluge
DNS Deloitte kriminalaci, hodaju i rade revizije po preduzećima i bankama koje kontroliše DNS, direktno ili indirektno, i uglavnom gdje je najveća koncentracija kriminala, a ovamo prodaju priču o stručnosti. I oni će omirišati malo Tunjica, hahahahahahahaha
Jeste li vidjeli izjavu od Čubrilovića, sada bi on mijenjao Zorana Tegeltiju i tamo postavio svoga brata, kako on to kaže, Ranka Travara. Svašta bi zaželjeli on iz DNS – a kada bi to Tegeltija dopustio. Čubriloviću samo sanjaj o ministarstvu finansija, bolje bi ti bilo da pogledaš šta ćeš sa Lejlom Rešić. Stavite za ministra ženu koja nema ni škole, ni roda ni poroda, pa njoj je more do koljena. Sram vas bilo
Ovaj ugovor potiče još iz perioda kada je Dzombić bio premijer, a Čubrilović ministar. Bilo bi jako zanimljivo kada bi SIPA raspakovala ovaj ugovor i odluke kojima je odobren šta bi sve pronašla. Zamisli molim te Deloitte sa Kipra, hahahahahahahaha… Pa ovo je do sada najjači tekst koji je Capital objavio
Šta petljate Lejlu Rešić u ove prepiske, ona je Pavićev čovjek, a ne Čubrilovićev. Ona je smao krenula do apoteke, a na tom putu su je slučajno postavili za ministra, hahahaha
Ma je li moguće da je onaj Ranko Travar takav lopov, a meni je izgledao kao pošten čovek… A ovamo ispade da je lopovčina i to stara komunistička