PRIJEDOR, Odluka Vlade Republike Srpske (RS) o osnivanju preduzeća ”Novi Autotransport” AD Prijedor i o ulaganju 500.000 KM na ime novčanog dijela osnovnog kapitala, podsticaj je ovom preduzeću i nada radnicima da će se preduzeće, nakon stečaja, potpuno oporaviti, rekao je stečajni upravnik prijedorskog ”Autotransporta” Vojo Pavičić.
On je istakao da ova odluka predstavlja kontiutet aktivnosti započetih prošle godine prodajom ”Autotransporta” Vladi RS.
”Vlada je kupila preduzeće i u zakonom propisanom roku uplatila 3.300.000 KM, a poslije toga je zaključen ugovor i nastavljene aktivnosti provođenja kroz zemljišne knjige i sudski registar”, rekao je Pavičić.
On je izrazio zadovoljstvo što je ”Autotransport” jedino od pet velikih državnih preduzeća u Prijedoru koje je poslije stečajnog postupka nastavilo rad.
”Sačuvan je značajan broj radnih mjesta. U ovom momentu zaposlena su 62 radnika, a vjerujem da će taj broj biti i veći”, rekao je Pavičić navodeći da će strategiju razvoja i poslovanja donijeti novo rukovodstvo preduzeća ”Novi Autotransport” .
Stečajni upravnik je zahvalio Vladi RS na dosadašnjem zalaganju, a novom rukovodostvu i radnicima poželio uspjeh u poslovanju.
Iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću u petak, 13. marta, saopšteno je da je Vlada donijela odluke o osnivanju preduzeća ”Novi autotransport” AD Prijedor i o korišćenju 500.000 KM sa računa posebnih namjena na ime novčanog dijela osnovnog kapitala, radi osnivanja tog akcionarskog društva.
Odluku o osnivanju ovog akcionarskog društva Vlada je donijela s ciljem da na imovini stečajnog dužnika ”Autotransport” AD Prijedor osnuje novo preduzeće i obezbijedi prevoz putnika na registrovanim linijama i teretnog saobraćaja.
Agonija prijedorskog ”Autotransporta”, nekada jednog od najvećih i najreprezentativnijih transportnih preduzeća u BiH, trajala je dugi niz godina, a u njemu je u trenutku otvaranja stečaja, u aprilu 2007. godine, bilo zaposleno 180 radnika.
Oni su u borbi za ostvarenje svojih prava u drugoj polovini 2006. godine više mjeseci štrajkovali, pa i glađu.
Tokom stečajnog postupka, reorganizovani su autobuska stanica, servis za putnička i teretna vozila, tehnički pregled vozila i stanica za baždarenje tahografa, a uskoro će početi sa radom komora za farbanje autobusa i teretnih vozila.
U dosadašnjim stečajnim postupcima nestao je nekadašnji gigant u proizvodnji celuloze i papira ”Celpak”, čija je imovina rasprodana, a na temeljima ove fabrike sada niču manji proizvodni pogoni. Srna
Od fabrike opekarskih prozvoda ”Prijedorka”, nakon prodaje stečajne imovine, ostao je samo dimnjak od cigli, a preduzeće ”Cemeks” iz Splita kupilo je građevinsko preduzeće ”Mrakovica”.
Nakon privatizacije, u konfekciji ”Borac” otvoren je stečajni postupak, a njena imovina je, takođe, prodata.
Prije svih stečajnih postupaka otvorenih u državnim preduzećima u Prijedoru, likvidirana je ”Prijedorska banka”. Srna