PARIZ, Francuske kompanije i dalje dominiraju na svjetskom tržištu luksuzne robe u pogledu profita, ali novi azijski protagonisti počinju da stavljaju pod znak pitanja tu hegemoniju.
U Evropi kineske kuće luksuznih proizvoda “Lao Feng Sjang”, “Luk Fuk Holding”, “Čoau Sang Holdings” ili “Ćau Tai Fuk” su gotovo nepoznate iako one prijete da postanu vodeće po zaradi na svjetskom tržištu bogataša.
Pet kineskih kuća ušlo je među sto vodećih svjetskih kompanija luksuzne robe, na osnovu podataka konsultantske kuće “Dilojt” (Diloitte), što jasno pokazuje evoluciju ovog tržišta, prenosi AFP.
U studiji se navodi da je u toku konstantan porast luksuznih azijskih preduzeća na čelu sa najvećim lancem prodavnica nakita “Čou Tai Fuk” u svijetu, koji se trenutno nalazi na četvrom mjestu, poslije “Luksotika”, “Svoča” ili “Keringa”.
Ova hongoška kompanija, koju nazivaju azijskim Tifanijem, ostvarila je tokom 2013. prodaju u vrijednosti od 9,9 milijardi dolara, što je rast od 35 odsto u odnosu na prethodnu.
Ova kuća ušla je u prvih deset kompanija luksuzne robe sa najvećom zaradom, koja predstavlja 48,9 odsto ukupnog profita koji je ostvarilo prvih sto vodećih kuća u svijetu.
Još jedna kineska kuća za prodaju nakita, “Lao Feng Sijang”, našla se na 16. mjestu ove liste, a trenutno je prisutna u i SAD i u Kanadi, dok “Luk Fuk Holding” svoje proizvode plasira i u Australiji.
Ove kineske kuće, iako još nisu poznate u Evropi, veoma su popularne na azijskom kontinentu, a polako ali sigurno počinju da se šire i po ostalim kontinentima.
Kineske kuće luksuzne robe zabilježile su najubjedljiviji rast u prodaji tokom 2013. na globalnom nivou, koji je u prosjeku iznosio 33,4 odsto. Tanjug
Komentariši