TOKIO – Na azijskim berzama u utorak se trguje oprezno, a cijene su dionica blago skliznule s najviših nivoa u dvije godine jer ulagači nisu sigurni da su ti nivoi cijena opravdane.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks oko 7,30 sati bio na dobitku 0,2 posto, a za toliko su porasle i cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji.
Berzovni indeksi u Šangaju i Hong Kongu pali su, pak, između 0,2 i 0,3 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 7,30 sati bio na gubitku 0,1 posto.
Na samom početku današnjeg trgovanja taj je indeks dosegnuo novi najviši nivo od juna 2015. godine jer je ulagače ohrabrio jučerašnji rekordni doseg S&P 500 indeksa na Wall Streetu.
No, kasnije su cijene dionica skliznule jer ulagači nisu sigurni da su tako visoke cijene dionica opravdane.
Svjetske eurze rastu od novembra prošle godine, kada je Donald Trump pobijedio u utrci za Bijelu kuću, zahvaljujući njegovim najavama smanjenja poreza i povećanja državne potrošnje.
No, od toga zasad nema ništa, dok se rast najvećih svjetskih privredaa, američke i kineske, usporava.
Obim trgovanja sve je manji, a valuacije na tržištu djeluju protegnuto, pa su ulagači oprezni, kažu analitičari.
“Primičemo se kratkoročnom otporu jer je širina uspona dionica nezdrava, a tržište gubi na zamahu, djeluje umorno”, kaže Alex Wong, portfelj menadžer u fondu Ample Capital.
S druge strane, tržištima podršku pruža rast cijena nafte, koje su dosegnule najviše nivoe u tri sedmice, nakon što su Saudijska Arabija i Rusija poručile da bi se dogovoreno smanjenje proizvodnje članica OPEC-a i nekih nečlanica tog kartela trebalo produžiti do početka 2018. godine.
Lani su najveći svjetski proizvođači dogovorili smanjenje proizvodnje za 1,8 miliona barela dnevno u prvoj polovici ove godine, no kako taj potez nije doveo do značajnijeg smanjenja jaza između prevelike ponude i nedovoljno snažne potražnje, OPEC razmatra produženje tog dogovora i na drugu polovinu ove godine, pa čak i na početak 2018.
Jutros je cijena barela na američkom tržištu porasla daljnjih 0,4 posto, na 49,05 dolara. I na londonskom je tržištu barel poskupio 0,4 posto, na 52,00 dolara.
A na valutnim se tržištima dolar stabilizovao nakon što je u prethodna tri dana prema košarici valuta oslabio oko 1 posto.
Jutros se dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, stabilno kreće oko 98,83 boda.
Pritom se kurs dolara prema japanskoj valuti kreće oko 113,50 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 113,30 jena.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je, pak, oslabio, pa je cijena evra dosegnula 1,0985 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,0925 dolara. Hina