TOKIO, Na azijskim berzama u petak su cijene akcija blago porasle jer su ulagači pozitivno reagovali na vijesti iz SAD-a o poreznoj reformi i novom čelniku američke centralne banke, dok je kurs dolara stabilan.
Indeksi berza u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji bili su oko 7,30 sati u plusu između 0,1 i 0,4 posto, dok su cijene akcija u Šangaju skliznule oko 0,6 posto.
U Japanu se danas zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oko 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji novi rekord Dow Jones indeksa na Wall Streetu, nakon što su predstavnici republikanskih zastupnika u američkom Kongresu predstavili predlog najveće porezne reforme od 1980.-ih godina, koju je najavio predsjednik SAD-a Donald Trump još u izbornoj kampanji.
Prijedlog sadrži smanjenje porezne stope kompanijama s 35 na 20 posto i smanjenje poreza građanima, ali i ukidanje pojedinih poreznih olakšica.
Taj opsežan predlog reforme na otprilike 430 stranica doveo bi do povećanja javnog duga za, procjenjuje se, oko 1.500 milijardi dolara u idućih deset godina, pa je pitanje, kažu analitičari, kako će se taj uticaj na budžet anulirati.
I dok ulagači analiziraju uticaj tog prijedloga na pojedine sektore, analitičari kažu da je predlog reforme tek u početnoj fazi i da predstoje naporni pregovori.
“U predlogu poreznog zakona biće još niz izmena, a s obzirom na reakcije prvoga dana, do konačne verzije proći će dosta vremena i rezovi će biti manji. Zbog toga je i reakcija tržišta na detalje u predlogu dosta mlaka”, kaže Richard Franulovich, ekonomista u Westpacu.
Ni jučerašnja odluka predsjednika Trumpa o nominaciji Jeromea Powella za novog predsednika Feda, nakon što u februaru istekne mandat Janet Yellen, nije značajnije uticala na tržište jer je bila očekivana.
Powell odgovara tržištima akcija jer će, veruje se, nastaviti voditi umerenu monetarnu politiku Janet Yellen.
“Powella gotovo svi smatraju predstavnikom kontinuiteta, pa se očekuje status quo po pitanju stila i politika Feda”, kaže David de Garis, direktor u NAB-u.
A cijene nafte i dalje rastu prema najvišim nivoima u dvije godine jer se očekuje da će OPEC produžiti dogovor o smanjenju proizvodnje i u idućoj godini, što bi trebalo uravnotežiti ponudu i potražnju na tržištima.
Jutros je cijena barela na londonskom tržištu ojačala 23 centa, na 61,70 dolara, najviši nivo od jula 2015. godine, dok je na američkom tržištu barel poskupeo 27 centi, na 54,80 dolara.
Na valutnim tržištima dolar je malo ojačao, pa se njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće oko 94,66 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 94,52 boda.
Pritom se dolarov kurs prema japanskoj valuti kreće oko 114 jena, kao i juče u ovo doba.
Američka valuta je stabilna i u odnosu na evropsku, pa se cijena evra kreće oko 1,1665 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,1655 dolara.
Američka valuta ojačala je u odnosu na britansku, pa je kurs funte pao s jučerašnjih 1,3285 na 1,3070 dolara.
Juče je Bank of England, po prvi put nakon više od 10 godina, povećala ključne kamatne stope, no funta se našla u silaznoj putanji jer su monetarne vlasti poručile da bi dalje povećanje kamata moglo biti ′vrlo postupno′. Hina