TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija u srijedu pale jer su ulagači oprezni uoči sjednica centralnih banaka i objava izvještaja koja bi mogla uticati na smjer tržišta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,6 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji pale između 0,2 i 0,5 odsto.
U Šangaju i Singapuru blago su porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto.
Na azijskim se berzama trguje oprezno, kao i juče na Wall Streetu, gdje su Dow Jones i S&P 500 skliznuli s rekordnih nivoa, a Nasdaq indeks zaronio ispod 5.000 bodova.
Nakon jučerašnjeg pada, u Šangaju su jutros cijene akcija blago porasle, zahvaljujući izvještaju o solidnom rastu aktivnosti u tamošnjem uslužnom sektoru, dok su u Tokiju skliznule s najviših nivoa u 15 godina jer su ulagači odlučili povući dio zarade s tržišta nakon snažnog rasta Nikkei indeksa posljednjih sedmica.
Ulagači su oprezni uoči objave niza ekonomskih pokazatelja iz SAD-a, koji bi mogli osjetno uticati na tržište. U petak će biti objavljen izvještaj o zaposlenosti, koji će vjerovatno podstaći špekulacije o tome kada će Fed povećati ključne kamate, polovinom ili krajem godine.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u februaru broj zaposlenih u SAD-u povećan za 238.000, manje u odnosu na 257.000 u januaru.
“Je li današnja prodaja kratkotrajna ili će doći do solidne korekcije cijena akcija zavisi o tome kako će tržište protumačiti američke pokazatelje. Ako će plate i zaposlenost porasti više nego što se procjenjuje, to bi moglo izazvati špekulacije o skorom povećanju kamata, a to bi vodilo do prodaje akcija”, kaže Isao Kubo, strateg u kompaniji Nissay Asset Management.
Jutros je, pak, ulagače iznenadila indijska centralna banka smanjivši kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, na 7,50 odsto, već drugi put ove godine.
U srijedu će o svojim novim odlukama izvijestiti kanadska centralna banka, koja je u januaru takođe iznenadila tržišta smanjenjem kamata za 0,25 postotnih bodova, na 0,75 odsto. Ovoga puta ne očekuju se nove mjere za podsticanje ekonomije, no analitičari vjeruju da u drugom tromjesečju slijedi novi rez kamata.
U četvrtak će, pak, zasjedati čelnici Evropske centralne banke (ECB), a očekuje se da će objaviti dodatne detalje o programu kupovine državnih obveznica vrijednom 1.100 milijardi evra najavljenom za mart. No, analitičari ne očekuju veće oscilacije na valutnim tržištima.
“Ne vidimo puno razloga za pritisak na kurs evra jer je poznat iznos otkupa obveznica i malo je vjerovatno da će se mijenjati. No, ne očekujemo ni uspon kursa evra jer za to trenutno nema razloga”, kaže Richard Cochinos, strateg u kompaniji CitiFX.
No, od ECB-a se očekuju nove prognoze, a analitičari vjeruju da će procjene rasta ekonomije evrozone u ovoj godini biti povećane, zahvaljujući slabom evru i padu cijena nafte.
I na valutnim se tržištima danas trguje oprezno. Nakon što je juče dostigao 95,57 bodova, najviši nivo u više od 11 godina, jutros je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo na 95,40 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo na 119,60 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 119,70 jena.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je blago ojačao, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,1190 na 1,1175 dolara. Hina