TOKIO, Na azijskim su berzama u petak cijene akcija pale, jer ulagače zabrinjava nastavak niza naznaka usporavanja rasta kineske ekonomije, dok je kurs dolara prema japanskom jenu dostigao novi najviši nivo u sedam godina.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 odsto, a blago su porasle i cijene akcija u Singapuru te Australiji.
Međutim, berzanski indeksi u Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji pali su između 0,1 i 1 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,3 odsto.
Slabo raspoloženje na tržištima posljedica je novih podataka koji ukazuju na usporavanje rasta kineske ekonomije. Stopa rasta investicija skliznula je u oktobru na najniži nivo u 13 godina, a usporen je i rast industrijske aktivnosti, što pokazuje da, uprkos podsticajnim mjerama, druga po veličini svjetska ekonomija ne uspijeva uhvatiti zamah.
Zbog toga ulagače nije impresionirao ni jučerašnji novi rekord Dow Jones indeksa na Wall Streetu. Upkos neprestanom rastu cijena akcija na najvećoj svjetskoj berzi posljednjih sedmica, postavlja se pitanje ima li još prostora za njihov uspon, s obzirom da se kreću na rekordnim nivoima.
Stoga rekordi na Wall Streetu više ne djeluju podsticajno na druge svjetske berze.
“Kako se američka centralna banka okreće zaoštravanju monetarne politike, na tržištima u razvoju smanjuje se sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama”, kaže Junichi Ishikawa, analitičar u kompaniji IG Securities.
Dugo vremena je izuzetno popustljiva monetarna politika američkog Feda, te evropske i japanske centralne banke podržavala rast tržišta akcija. No, Fed je nedavno ukinuo programe kupovine obveznica, a sve je izglednije da će iduće godine povećati kamatne stope.
“Evropska centralna banka igraće ključnu ulogu u tome da spriječi pad sklonosti ulagača prema riziku. Moguće je dalje slabljenje tržišta u razvoju, dok ulagači ne budu sigurni da će evropske i japanske monetarne vlasti pružiti tržištima podršku”, kaže Ishikawa.
Među rijetkim dobitnicima i danas je japanski Nikkei indeks, premda je euforija izazvana špekulacijama da će premijer Shinzo Abe odgoditi povećanje poreza na dodatu vrijednost i raspisati prijevremene parlamentarne izbore splasnula.
Od početka sedmice Nikkei je na dobitku oko 3,5 odsto, po čemu prednjači na azijskim berzama.
Kao i posljednjih dana, i danas su pod pritiskom akcije u energetskom sektoru jer se cijene nafte, zbog strahovanja ulagača od pada potražnje i prevelike ponude, kreću na najnižim nivoima od 2010. godine.
A na valutnim je tržištima dolar ponovo u uzlaznoj putanji. Kurs američke u odnosu na japansku valutu skočio je s jučerašnjih 115,75 na 116,29 jena, novi najviši nivo u posljednjih sedam godina.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,2445 na 1,2430 dolara, krenuvši prema 1,2357 dolara, najnižem nivou u 26 mjeseci. Hina