TOKIO, Na azijskim berzama u srijedu su cijene akcija znatno pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer su prinosi na američke obveznice dostigli ključan nivo od 3 %, pa kompanije upozoravaju da im rastu troškovi kreditiranja.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati u minusu 0,7 %, skliznuvši na najniži nivo u tri nedelje.
Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks pao 0,8 %, dok su cene akcija u Šangaju, Singapuru i Hong Kongu skliznule između 0,3 i 0,8 %.
Loše raspoloženje na azijskim berzama posledica je rasta prinosa na američke državne obveznice jer bi zbog jačanja inflacije, između ostalog zbog snažnog rasta cijena nafte, američki Fed i druge centralne banke u svetu mogle povećati kamatne stope.
Prinosi na 10-godišnje američke obveznice dostigli su juče, po prvi put nakon četiri godine, psihološki važan nivo od 3 %.
Jutros su, doduše, skliznuli na 2,99 %, no ako prinosi premaše 3,04 %, što bi bila njihov najviši nivo od januara 2014., to bi, kažu analitičari, pokolebalo ulagače na berzama akcija.
Posljednji puta kada su prinosi bili na tako visokim nivoima, sklonost ulagača prema riziku naglo je pala, što je pritisnulo tržišta akcija.
Rast prinosa na obveznice, naime, ne odgovara tržištima akcija jer zbog toga rastu troškovi zaduživanja kompanija i jer bi ulagači mogli deo svojih sredstava preusmjeriti iz akcija u obveznice.
Zbog toga ni bolji od očekivanja poslovni rezultati kompanija ne uspjevaju oraspoložiti ulagače.
Tako su juče na Wall Streetu cijene akcija Alphabeta, krovne kompanije Googlea, i Caterpillara oštro pale, iako su njihovi poslovni rezultati bili bolji od očekivanja.
Dosad je oko 25 % kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo izvještaje, pri čemu ih je 77 % ostvarilo veću dobit nego što se očekivalo.
Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle 21 u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije dvije nedjelje očekivali rast od 18,4 %.
Nastavi li se tako, biće to najveći skok zarada u posljednjih sedam godina, podržan snažnim rastom globalne ekonomije i poreznim promenama u SAD-u na početku godine.
„Ako cene akcija padaju, uz rast zarada kompanija od 20 % i rast ekonomije od 3 %, tržište je u problemima. Reakcija tržišta mogla bi pokazivati da se bliži završetak trenda rasta cena akcija koji traje od 2009. Ulagači bi mogli pomisliti da će najbolje razdoblje tržišta uskoro biti iza nas”, kaže Norihiro Fujito, strateg u kompaniji Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.
A nakon što su danima rasle, cijene se nafte jutros stabilno kreću blizu najviših nivoa od kraja 2014. godine.
Jutros se cijena barela na londonskom tržištu kreće na jučerašnjim nivoima od oko 73,75 dolara, dok se na američkom tržištu barelom trguje po cijeni od 67,65 dolara.
A nakon što je danima jačao, zahvaljujući rastu prinosa na američke državne obveznice, dolar je jutros blago oslabio.
Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 90,84 boda, dok je juče u ovo doba iznosio 91,07 bodova.
Pritom se kurs dolara prema japanskoj valuti stabilno kreće oko 108,85 jena, kao i juče u ovo doba.
No, američka valuta blago oslabila je u odnosu na evropsku, pa je cijena evra dostigla 1,2225 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,2210 dolara. Hina