TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, a pod pritiskom je i dolar jer u Washingtonu tokom vikenda nije postignut dogovor o povećanju državnog zaduživanja, pa se bliži rok kada američka vlada neće moći ispuniti sve svoje finansijske obaveze.
Berzovni indeksi u Južnoj Koreji, Australiji i Singapuru bili su u 7,30 sati u minusu između 0,1 i 0,5 odsto, dok su u Šangaju cijene akcija porasle 0,5 odsto.
U Japanu i Hong Kongu danas se zbog praznika ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,3 odsto, skliznuvši s najvišeg nivoa u tri sedmice, dostignute u petak.
Snažan rast cijena akcija krajem prošle sedmice zasnivao se na nadi ulagača da bi se tokom vikenda u američkom Kongresu mogao postići dogovor o privremenom povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja države. Međutim, to se nije dogodilo.
Premda većina ulagača očekuje da će demokrati i republikanci postići dogovor do 17. oktobra, mogućnost da se to, ipak, ne dogodi navodi na oprez.
Ako se dogovor ne postigne u roku, američka vlada neće moći ispuniti sve svoje finansijske obaveze koje dolaze na naplatu, što bi moglo, kako je to poručila direktorica MMF-a Christine Lagarde, dovesti do ‘masovnog poremećaja“ na finansijskim tržištima.
„Rješenje problema najvjerovatnije će se pronaći do 17. oktobra. No, ako do tada ne bude vidljiv barem okvir mogućeg rješenja, rizici po finansijska tržišta biće golemi“, navode analitičari Nomure u bilješci klijentima.
Zbog neuspjeha pregovora u Washingtonu tokom vikenda, dolar je jutros izgubio dobitke od kraja prošle sedmice.
U odnosu na japansku valutu, kurs dolara skliznuo je jutros s 98,58 jena, koliko je iznosio u petak, na 98,25 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti porasla je, pak, na 1,3565 dolara, dok je u petak iznosila 1,3545 dolara.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra skliznuo je sa 133,50 jena, koliko je iznosio u petak, na 133,30 jena.
Nakon što je u petak pala za jedan dolar, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila daljih 10-ak centi, na 101,90 dolara po barelu. Hina