TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale jer su slabi podaci s američkog tržišta rada i upozorenja niza kompanija da će im poslovni rezultati biti slabiji nego što se očekivalo otvorili pitanje koliko je snažan rast najveće svjetske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 3 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Singapuru i Australiji pale između 0,1 i 1,4 odsto.
U Šangaju su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,8 odsto.
Azijske ulagače obeshrabrio je jučerašnji oštar pad cijena akcija na Wall Streetu, nakon što je niz kompanija upozorio da će im poslovni rezultati u tekućoj sezoni objave kvartalnih izvještaja biti slabiji nego što se procjenjivalo.
Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq indeks potonuli su više od jedan odsto.
To je, zajedno s izvještajem u petak o znatno slabijem rastu zaposlenosti u decembru nego što se očekivalo, pobudilo sumnju u snagu američke ekonomije.
Niz podataka najavljivao je ubrzanje rasta najveće svjetske ekonomije, no nakon izvještaja s tržišta rada i niza upozorenja kompanija o zaradama, u to više niko nije siguran.
Najviše je jutros pao japanski Nikkei indeks, što je posljedica pada cijena akcija velikih japanskih izvoznika jer jačanje jena prema dolaru smanjuje konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskom tržištu.
Na valutnim je tržištima juče naveče kurs dolara, po prvi put nakon mjesec dana, zaronio ispod nivoa od 103 jena.
Jutros se ponešto oporavio, dostigavši 103,35 jena, no vjerovatno će i dalje biti pod pritiskom, kažu analitičari, dok ne bude jasnije hoće li američka centralna banka već u januaru nastaviti sa smanjenjem podsticajnih monetarnih mjera.
Cijena evra prema američkoj valuti stabilno se, pak, kreće na jučerašnjim nivoima od oko 1,3670 dolara.
U odnosu na japansku valutu, evro je blago oslabio, pa mu je kurs skliznuo s jučerašnjih 141,40 na 141,20 jena. Hina