TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale, kao i u petak na Wall Streetu, jer ulagače zabrinjava usporavanje rasta najvećih svjetskih ekonomija, zbog čega su pod pritiskom i cijene sirovina.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,1 odsto, zaronivši na najniži nivo u dva mjeseca, dok su cijene akcija u Australiji, Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji i Šangaju skliznule između 0,6 i 1 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,8 odsto, zaronivši na novi najniži nivo u sedam mjeseci.
Taj je indeks pod pritiskom već pet sedmica zaredom, pa je sada oko 10 odsto u minusu u odnosu na svoj najviši nivo u ovoj godini, dostignut početkom septembra.
Azijski ulagači pod utiskom su pada S&P 500 indeksa u petak na Wall Streetu za više od 1 odsto, zbog čega je zabilježio pad i treću sedmicu zaredom.
Zabrinutost ulagača ponajviše je posljedica loših pokazatelja iz evrozone, u prvom redu Njemačke, kojoj prijeti recesija, što bi loše uticalo na cijelu evrozonu.
No, ni u drugim najvećim svjetskim ekonomijama, osim američke, situacija nije zavidna. Stoga je Međunarodni monetarni fond (MMF) prošle sedmice snizio prognoze rasta za cijelu svjetsku ekonomiju, i to već treći put ove godine.
Pritom je pozvao vlade koje to mogu da pojačaju potrošnju.
U strahu da će slabljenje ekonomije izazvati pad potražnje, pod pritiskom su i dalje cijene sirovina. Cijena nafte pala je nedaleko 88 dolara po barelu, po prvi put nakon gotovo četiri godine.
Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni dobri trgovinski pokazatelji iz Kine. U septembru je izvoz druge po veličini svjetske ekonomije skočio 15,3 odsto na godišnjem nivou, a više nego što se očekivalo porastao je i uvoz – 7 odsto.
“Ipak, nisam previše optimističan nakon ovih podataka. Jer, jednostavno treba pogledati situaciju u svjetskoj ekonomiji”, kaže Louis Kujis, ekonomista u RBS banci.
Zbog nesigurnosti na tržištima kapitala, na valutnim tržištima jača japanski jen, koji se smatra sigurnijim utočištem u nesigurna vremena.
Zbog toga je jutros kurs evra zaronio na 135,56 jena, najniži nivo u 11 mjeseci, dok je u petak iznosio 135,95 jena.
Japanska je valuta ojačala i prema američkoj, pa je cijena dolara skliznula sa 107,65 jena, koliko je iznosila u petak, na 107,06 jena, najniži nivo u mjesec dana.
Dolar je oslabio i prema evropskoj valuti. Kurs evra porastao je s 1,2625 na 1,2680 dolara.
Pritisak na dolar posljedica je izjave potpredsjednika Feda Stanleya Fischera u petak da bi normalizaciju monetarne politike u SAD-u mogli ugroziti slabi izgledi za globalnu ekonomiju, što znači da bi američka centralna banka mogla odgoditi povećanje ključnih kamatnih stopa. Hina