TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale, kao i juče na Wall Streetu, zbog slabljenja najvećih svjetskih ekonomija, dok je dolar pod pritiskom jer ulagači vjeruju da Fed neće tako skoro zaoštriti monetarnu politiku.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Hong Kongu i Singapuru pale između 0,3 i 1,3 odsto.
Berzanski indeksi u Australiji i Šangaju porasli su, pak, do 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,6 odsto, skliznuvši ponovo prema najnižim nivoima u sedam mjeseci.
Nakon što su juče cijene azijskih akcija porasle, danas su ponovo pod pritiskom jer je ulagače pokolebao jučerašnji pad berzanskih indeksa na Wall Streetu. Zbog slabih ekonomskih pokazatelja i straha od širenja ebole u SAD-u, Dow Jones skliznuo je više od 1, a S&P 500 indeks 0,8 odsto.
Najviše je jutros, više od 2 odsto, potonuo tokijski Nikkei indeks, zaronivši na najniži nivo u četiri i po mjeseca.
“Jasno je da ulagači izbjegavaju rizik. Počinju sumnjati da japansko tržište može rasti samo na osnovu oporavka američke ekonomije”, kaže Takatoshi Itoshima, portfelj menadžer u fondu Commons Asset Management.
A čini se da nakon Kine i evrozone posustajati počinje i američka ekonomija. Juče je objavljeno da je promet u trgovini na malo u SAD-u u septembru pao za 0,3 odsto, što je prvi pad maloprodaje od januara i veći nego što su analitičari očekivali.
“Potrošači su postali oprezniji”, kaže Ted Weiseman, ekonomista u banci Morgan Stanley, koji je nakon ovog podatka smanjio procjenu rasta američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem tromjesečju s 3,4 na 3,1 odsto.
Ulagače je uznemirila i vijest o drugoj medicinskoj sestri zaraženoj virusom ebole u bolnici u Dallasu. Kao i u prvom slučaju, zaražena osoba je njegovala Thomasa Duncana koji je prošle sedmice umro od ebole u toj bolnici.
S obzirom na slabe makroekonomske pokazatelje iz najvećih svjetskih ekonomija, teško je za očekivati stabilizaciju tržišta.
“Čini se da je sklonost ulagača rizičnijim investicijama nestala preko noći. Dok se ne vidi dno tržišta, očekujemo nastavak velikih oscilacija cijena akcija i nesigurnost, što negativno utiče na rizičnije investicije”, navode stratezi Barclays banke u bilješci klijentima.
Na nesigurnost američkih ulagača ukazuje jučerašnji skok VIX indeks ‘straha’ Čikaške berze opcija za 15 odsto, na 26,25 bodova, najviši nivo od 2012. godine. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija.
A na valutnim se tržištima dolar našao pod snažnim pritiskom jer ulagači vjeruju da će Fed odgoditi zaoštravanje monetarne politike zbog slabosti svjetske ekonomije, što negativno utiče i na američku.
Još donedavno mnogi su očekivali povećanje ključnih kamata američke centralne banke polovinom 2015., dok posljednja kretanja na finansijskim tržištima sugerišu da do toga neće doći do početka 2016. godine.
Zbog toga je jutros dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo 0,4 odsto, na 84,85 bodova. Još prošle sedmice kretao se na najvišim nivoima u četiri godine, oko 86,74 boda.
Jutros se u odnosu na japansku valutu kurs dolara kreće oko 106,05 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 107,25 jena. U jednom trenutku skliznuo je na samo 105,20 jena, najniži nivo u više od mjesec dana.
Dolar je oslabio i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skočila s jučerašnjih 1,2640 na 1,2830 dolara. Hina