TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, nakon jučerašnjeg snažnog rasta, jer ulagače nije impresionirao ni jučerašnji oporavak indeksa na Wall Streetu, niti nešto veći rast kineske ekonomije nego što se očekivalo.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2 odsto, nakon što je juče skočio 4 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,8 odsto.
U Singapuru su blago porasle, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto, nakon što je juče skočio više od 1 odsto.
Na azijskim su berzama cijene akcija na samom početku današnjeg trgovanja blago porasle, zahvaljujući jučerašnjem nastavku rasta indeksa na Wall Streetu drugi dan zaredom, nakon boljih nego što se očekivalo poslovnih rezultata niza američkih kompanija.
Od 87 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovne izvještaje, njih 63 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju dobiti, što je nešto više od prosjeka u posljednjih 20 godina.
Zbog toga su analitičari povećali procjene zarada. U anketi Reutersa procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa u trećem kvartalu ostvarile 6,7 odsto veću dobit u odnosu na isti lanjski period, dok su prije sedam dana očekivali rast zarada za 6,5 odsto. Prihodi bi, pak, trebali porasti 3,6 odsto.
Među kompanijama koje su izvijestile o snažnom rastu dobiti i prihoda našao se Apple, no bilo je juče i podbačaja. Zbog slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata, cijena akcije IBM-a potonula je 7 odsto.
Ulagače nije impresionirao ni nešto veći rast kineske ekonomije nego što se očekivalo jer, ipak je usporio.
Kineska ekonomija porasla je, naime, u trećem tromjesečju 7,3 odsto u odnosu na isti lanjski period, što je bolje od očekivanih 7,2 odsto, ali i najsporiji rast druge po veličini svjetske ekonomije od početka 2009. godine.
Analitičari su podijeljeni u ocjenama najnovijih pokazatelja. Jedni drže da podaci ukazuju na otpornost kineske ekonomije na slabljenje ostalih najvećih svjetskih ekonomija, Japana i evrozone, dok drugi drže da će se rast Kine dodatno usporiti.
“Premda bolji od očekivanja, kineski podaci nisu baš dobri, upućuju na dalje usporavanje rasta ekonomije. Stoga ulagači baš i nisu voljni rizikovati”, kaže Koji Fukaya, direktor u kompaniji FPG Securities.
Ulagači su oprezni i zbog toga što se bliži ukidanje Fedovih programa kupovine obveznica, koji su godinama podsticali tržišta kapitala, a plaše se i širenja ebole te geopolitičkih napetosti u svijetu.
A na valutnim je tržištima dolar ponovno pod pritiskom jer ulagači vjeruju da američka centralna banka neće žuriti s povećanjem ključnih kamatnih stopa zbog slabosti svjetske ekonomije.
Zbog toga je kurs dolara jutros skliznuo na 106,35 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 107,35 jena.
Dolar je oslabio i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skočila s jučerašnjih 1,2745 na 1,2820 dolara. Hina