TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros zaronile na najniži nivo u mjesec dana, jer je ulagače razočarao pad berzovnih indeksa na Wall Streetu dva dana zaredom zbog mogućeg smanjenja podsticajnih monetarnih mjera u SAD-u već u septembru.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 2,5 odsto, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji pale između 0,3 i 1,5 odsto.
Berzovni indeksi u Šangaju i Singapuru ojačali su oko 0,2 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,7 odsto, zaronivši na najniži nivo od 11. jula.
Azijske ulagače razočarao je pad cijena akcija na Wall Streetu dva dana zaredom, nakon što je nekoliko zvaničnika američkog Feda kazalo da će centralna banka možda već u septembru početi smanjivati podsticajne monetarne programe, ako se situacija u ekonomiji ne pogorša.
To je izazvalo nesigurnost među ulagačima jer programi kupovine državnih i hipotekarnih obveznica u iznosu od 85 milijardi dolara mjesečno već dugo podržavaju rast cijena akcija. Smanjenjem tih programa tržište bi, plaše se ulagači, izgubilo snažnu podršku.
Tim više što najveće svjetske ekonomije nisu baš u sjajnoj formi, pa ni poslovni rezultati kompanija ne impresioniraju.
Oštar pad japanskog Nikkei indeksa posljedica je, takođe, jačanja jena prema dolaru, što je pritisnulo akcije japanskih izvoznika, s obzirom da time slabi konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskom tržištu.
Na valutnim je tržištima kurs dolara jutros pao na svega 97,09 jena, najniži nivo od 25. juna, dok je juče u ovo doba iznosio 97,95 jena.
Cijena evra porasla je, pak, s jučerašnjih 1,3270 na 1,3315 dolara, blizu najvišeg nivoa u sedam dana.
U odnosu na japansku valutu, kurs evra skliznuo je s jučerašnjih 130,30 na 129,35 jena.
Nakon što je juče pala za 1,2 dolara, jutros se terminska cijena nafte na berzi u New Yorku stabilno kreće oko 105,40 dolara po barelu. Hina