TOKIO, Na azijskim je berzama sedmica počela padom cijena akcija jer su ulagače, ionako nesigurne zbog ukrajinske krize, obeshrabrili slabiji nego što se očekivalo podaci iz kineske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,4 i 2 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 1,1 odsto.
Premda su napetosti između zapadnih zemalja i Rusije u vezi Ukrajine ponešto ublažene, kriza u toj zemlji i dalje drži ulagače na oprezu.
Oštar pad cijena akcija posljedica je, pak, razočaravajućih pokazatelja iz kineske ekonomije. U februaru je izvoz potonuo više od 18 odsto u odnosu na isti lanjski mjesec, znatno više nego što se očekivalo, dok je uvoz porastao oko 10 odsto.
To je izazvalo strahovanja od usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije. Uz to, slabost kineskog izvoza možda ukazuje i na slabljenje globalne potražnje.
Zbog toga su u drugi plan pali podaci o snažnom rastu zaposlenosti u SAD-u, objavljeni u petak, koji su podstakli uspon S&P 500 indeksa na Wall Streetu na rekordan nivo.
„Američki podaci imaju inače veći uticaj na tržište, no psihološki efekt slabih pokazatelja iz Kine ne može se zanemariti“, kaže Koji Fukaya, predsjednik u kompaniji FPG Securities.
A na valutnim se tržištima jutros trguje mirno, nakon što je u petak u jednom trenutku kurs evra dostigao 1,3915 dolara, najviši nivo od oktobra 2011. godine. Jutros se kreće oko 1,3880 dolara.
Cijena evra blago je oslabila i u odnosu na japansku valutu, na 143,10 jena, dok je u petak iznosila 143,30 jena.
I dolar je oslabio prema ‘japancu’, pa mu je kurs skliznuo sa 103,25 jena, koliko je iznosio u petak, na 103,05 jena. Hina