TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale, jer su ulagače razočarali slabi ekonomski podaci iz Kine i oštar pad evropskih berzanskih indeksa nakon nedovoljno detaljne prezentacije novih podsticajnih monetarnih mjera Evropske centralne banke.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 odsto, zaronivši na novi najniži nivo u tri sedmice, dok su cijene akcija u Hong Kongu pale oko 0,7 odsto.
U Singapuru i Australiji berzanski su indeksi blago porasli, dok se u Južnoj Koreji, Indiji i Kini zbog praznika danas ne radi.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,1 odsto, oslabivši šesti dan zaredom, pri čemu je zaronio na novi najniži nivo u četiri mjeseca. Taj je indeks na putu gubitka četvrtu sedmicu zaredom, a u tom je periodu potonuo oko 8 odsto.
Azijske ulagače zabrinuo je jučerašnji pad najvažnijih evropskih berzanskih indeksa, od londonskog FTSE-a do frankfurtskog DAX-a, za više od 1,5 odsto, jer je ulagače razočarala Evropska centralna banka (ECB).
Doduše, njen predsjednik Mario Draghi kazao je juče, nakon redovne sjednice, kako će ECB početi kupovati pokrivene obveznice sredinom oktobra, a hartije od vrijednosti s pokrićem u imovini (ABS) tokom četvrtog tromjesečja.
Međutim, očekivali su se tačni iznosi tih programa kupovine. U anketi Reutersa analitičari su procjenjivali da će ECB najaviti kupovinu ABS-a i pokrivenih obveznica u iznosu od 200 milijardi evra u idućih godinu dana.
„Draghi je potvrdio da će ECB kupovati hartije od vrijednosti tokom iduće dvije godine, ali je razočarao jer nije otkrio iznose tih programa. To pokazuje da su čelnici ECB-a odlučili pričekati razvoj događaja“, kaže Azad Zangana, ekonomista u kompaniji Schroders.
Dodaje da su ulagači očekivali odlučnije poteze ECB-a jer dosadašnje mjere monetarne politike nisu podstakle kreditiranje, što je nužno za oporavak ekonomije evrozone i podsticanje inflacije kako bi se suzbili deflacijski pritisci.
Ipak, pad azijskih berzanskih indeksa nije oštar, jer im je podrška stigla s Wall Streeta, gdje su juče cijene akcija ostale gotovo nepromijenjene.
„Premda su indeksi na Wall Streetu juče uspjeli nadoknaditi početne gubitke i trgovanje završiti gotovo nepromijenjeni, ulagači nisu spremni rizikovati zbog niza loših vijesti“, kaže Gary Yau, analitičar u banci Credit Agricole.
Ulagači su suzdržani zbog prodemokratskih protesta u Hong Kongu, ali i novih loših makroekonomskih pokazatelja iz Kine.
PMI indeks uslužne djelatnosti u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji skliznuo je u septembru s 54,4 na 54 boda, što predstavlja najsporiji rast tog indeksa u osam mjeseci.
I na valutnim se tržištima danas trguje oprezno jer ulagači nisu spremni značajnije mijenjati pozicije uoči izvještaja o zaposlenosti u SAD-u, koji će biti objavljen danas i koji obično znatno utiče na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u septembru otvoreno oko 215.000 novih radnih mjesta, nakon što je u avgustu broj zaposlenih porastao za skromnih 142.000.
Budu li podaci znatno bolji nego što se procjenjuje, to bi moglo podržati tezu o ranijem nego što se očekivalo povećanju kamata Feda, što bi dodatno podržalo američku valutu.
U opreznom trgovanju kurs dolara prema japanskoj valuti kreće se na jučerašnjim nivoima od oko 108,80 jena.
Cijena evra prema dolaru takođe je gotovo nepromijenjena u odnosu na juče – kreće se oko 1,2660 dolara. Hina