TOKIO, Na azijskim berzama u četvrtak su cijene akcija porasle, nadoknadivši dio jučerašnjih gubitaka nakon što je Washington najavom novih carina na uvoz kineskih proizvoda naveo ulagače na prodaju akcija.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati u plusu 0,6 posto, nakon što je juče potonuo više od 1 posto.
Na Tokijskoj berzi Nikkei indeks je jutros u plusu više od 1 posto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,3 i 1,9 posto.
Na azijskim berzama jutros je nadoknađena većina gubitaka od juče, kada su tržišta bila pod pritiskom zbog daljeg zaoštravanja trgovinskih odnosa između Washingtona i Pekinga, nakon što je Bijela kuća najavila dodatne 10-postotne carine na 200 milijardi dolara vrijedan kineski uvoz, a Peking poručio da će odgovoriti.
Tržišta su se smirila jer da novih carina neće doći barem dva mjeseca.
„Ulagači imaju neko vreme za analizu razvoja situacije i tržišta se počinju konsolidovati. Već je postalo uobičajeno da tržišta burno reaguju na svaki novi potez u trgovinskom sporu, a potom se stabilizuju u nadi da će napetosti splasnuti idućih meseci dok se pregovara”, kaže Masahiro Ichikawa, strateg u kompaniji Sumitomo Mitsui Asset Management.
Od početka maja Kina i SAD održale su nekoliko krugova pregovora u kojima SAD pokušava smanjiti svoj trgovinski deficit s Kinom od 375 milijardi dolara.
No, kako nisu postigle dogovor, Washington je prošle nedjelje uveo carine od 25 posto na 34 milijarde dolara vrijedan kineski uvoz, a Peking odgovorio recipročnim mjerama.
Na to je ove nedjelje Washington pojačao pritisak najavom novih carina, a Peking poručio da će odgovoriti.
„Peking bi mogao odgovoriti na nekoliko načina, uključujući bojkot američkih proizvoda, oštrim slabljenjem juana i prodajom američkih državnih obveznica. No, smatramo da niti jedna od tih opcija nije realna ili produktivna. Najmudrije bi bilo da Kina ubrza otvaranje svoga tržišta, a ne da nastavlja trgovinsku borbu s SAD-om”, kaže Xiao Minjie, ekonomista u kompaniji SMBC Nikko Securities.
A nakon jučerašnjeg oštrog pada zbog jačanja trgovinskih napetosti, jutros su cijene nafte nadoknadile dio gubitaka.
Juče je na londonskom tržištu cijena barela potonula gotovo 7 posto, što je njen najveći dnevni gubitak od februara 2016. godine, dok je jutros porasla 1,35 posto, na 74,40 dolara.
Na valutnim tržištima dolar je ojačao jer su podaci o proizvođačkim cijenama u SAD-u ukazali na jačanje inflacijskih pritisaka, što je obnovilo špekulacije da će američka centralna banka ubrzati tempo povećanja kamatnih stopa u ovoj godini.
Od početka godine Fed je u dva navrata povećao kamate, a procenjuje se da bi do kraja godine mogao to učiniti još u dva navrata.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 94,75 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 94,20 bodova.
Pritom je cijena američke valute prema japanskoj skočila s jučerašnjih 110,90 na 112,35 jena.
Dolar je ojačao i u odnosu na evropsku valutu, pa se jutros kurs evra kreće oko 1,1675 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,1730 dolara. Hina