TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle jer je drastično povećanje kamata u Turskoj podstaklo nadu da će centralne banke zemalja u razvoju učiniti sve kako bi zaustavile odliv kapitala s tamošnjih tržišta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 2 odsto, dok su cijene akcija u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji ojačale između 0,4 i 1,1 odsto.
U Singapuru su pale, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 1,2 odsto.
Azijske ulagače ohrabrilo je smirivanje rasprodaje akcija na tržištima u razvoju. Juče je MSCI indeks akcija na tim tržištima porastao 1,1 odsto, odmaknuvši se od najnižeg nivoa u četiri i po mjeseca.
To se zahvaljuje povećanju ključnih kamata indijske, a potom i turske centralne banke. U Turskoj su kamate povećane sa 7,75 na čak 12 odsto kako bi se zaustavio odliv stranog kapitala i smanjio pritisak na tursku liru, čiji je kurs prema dolaru prošle sedmice pao na rekordno nizak nivo.
„Očajna vremena zahtijevaju očajničke mjere, a ovo je mjera za spašavanje povjerenja. To će zasigurno boljeti, no moglo bi zaustaviti krvarenje. Čini se da se turska lira stabilizovala, no vidjećemo hoće li to potrajati“, kaže Gennadiy Goldberg, strateg u kompaniji TD Securities.
Tržišta u razvoju našla su se posljednjih sedmica pod snažnim pritiskom zbog usporavanja rasta kineske ekonomije i smanjenja podsticajnih mjera američkog Feda.
Tim mjerama Fed je godinama ubrizgavao svježi, jeftin novac na finansijska tržišta, što je podržavalo rast cijena akcija i ostalih rizičnijih investicija na tržištima u razvoju.
Smanjenje tih podsticaja u decembru izazvalo je povlačenje kapitala s tržišta u razvoju, zbog čega su se valute tih zemalja, posebno onih uzdrmanih i političkim krizama, kao što su Argentina, Ukrajina i Turska, našle pod snažnim pritiskom.
Hoće li se tržišta u razvoju stabilizovati, tek će se vidjeti jer prijeti dalje smanjenje podsticaja.
U utorak je počela dvodnevna sjednica čelnika Feda, a u srijedu će biti objavljene odluke. Vjeruje se da će centralna banka smanjiti programe kupovine obveznica za daljih 10 milijardi dolara, na 65 milijardi mjesečno, nakon što ih je već u decembru smanjila za 10 milijardi.
Zbog toga je jutros na valutnim tržištima dolar ojačao, nadoknadivši dio gubitaka iz prošle sedmice.
Kurs američke valute prema japanskoj kreće se trenutno oko 103,25 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 102,60 jena.
Dolar je ojačao i prema evropskoj valuti, pa je cijena evra skliznula s jučerašnjih 1,3680 na 1,3655 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, kurs evra blago je porastao s jučerašnjih 140,45 na 140,90 jena. Hina