TOKIO, Na azijskim su berzama u četvrtak cijene akcija dostigle najviše nivoe u mjesec dana, jer se ulagači nadaju novim podsticajnim mjerama kineske i evropske centralne banke, dok je energetski sektor pod pritiskom pada cijena nafte.
Na berzi u Šangaju cijene su akcija jutros porasle oko 0,5 odsto, dostigavši novi najviši nivo u tri godine, dok su berzanski indeksi u Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji ojačali između 0,1 i 0,3 odsto.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,8 odsto, a pale su, oko 0,5 odsto, i cijene akcija u Hong Kongu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,4 odsto, dostigavši najviši nivo u mjesec dana.
Ulagači u Šangaju i dalje su pod utiskom neočekivanog smanjenja kamatnih stopa kineske centralne banke prošloga petka. Rast druge po veličini svjetske ekonomije već se duže vrijeme usporava, no sada ulagači više nisu zabrinuti jer vjeruju da će monetarne vlasti ponovno reagovati ako to bude potrebno.
„Smanjenje kamata jasno je pokazalo da su kineske vlasti spremne podržati ekonomiju. Premda su makroekonomski pokazatelji slabi, ulagači su uvjereni da neće doći do oštrog prizemljenja ekonomije“, kaže Naoki Tashiro, predsjednik u kompaniji TS China Research.
Pozitivno na tržišta utiče i uvjerenje ulagača da će Evropska centralna banka takođe uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku kako bi podstakla rast ekonomije evrozone, a optimizam se zahvaljuje i jučerašnjim novim rekordima S&P 500 i Dow Jones indeksa na Wall Streetu.
Jedino što trenutno zabrinjava jest dalji pad cijena nafte na nove najniže nivoe od 2010. godine, jer je sve izglednije da članice OPEC-a neće smanjiti proizvodnju. Sudeći po najavama uoči sjednice te organizacije izvoznika nafte, stabilizacija cijena prepustiće se tržištu. Zbog toga su cijene akcija u energetskom sektoru i dalje pod pritiskom.
A na valutnim tržištima evro posljednjih dana blago raste. Jutros se njegov kurs probio iznad nivoa do 1,2500 dolara, dok je još u ponedjeljak bio blizu najnižeg nivoa u 26 mjeseci od 1,2357 dolara.
Dolar je blago oslabio i prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena skliznula za 0,2 odsto, na 117,55 jena. Hina