TOKIO, Na azijskim su berzama u petak cijene akcija porasle, zahvaljujući novom rekordu S&P 500 indeksa na Wall Streetu i nadi ulagača da će kineske vlasti uskoro uvesti dodatne mjere kako bi podstakle rast druge po veličini svjetske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu oko 0,2 odsto, dostigavši novi najviši nivo u 15 godina, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju porasle između 0,1 i 1,9 odsto.
Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,7 odsto.
Najviše su jutros, više od 1 odsto, skočile cijene akcija u Hong Kongu i Šangaju, koje već nedjeljama rastu zbog očekivanja ulagača da će kineske vlasti uvesti dodatne podsticajne mjere. Svi posljednji pokazatelji ukazuju na to da će, ako se nešto ne preduzme, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom tromjesečju biti manji od 7 odsto, koliko je iznosio u prvom.
Pozitivno je na azijske ulagače uticao i jučerašnji novi rekord S&P 500 indeksa na Wall Streetu. Doduše, porastao je samo 0,2 odsto, no novi rekord pokazuje, kažu analitičari, da je najveće svjetsko tržište akcijama vrlo otporno na slabe ekonomske podatke i anemične poslovne rezultate kompanija.
A kako se rast američke ekonomije usporava, sve je manje vjerovatno da će centralna banka Fed uskoro povećati kamate. Još nedavno očekivalo se da će Fed već u junu, po prvi put nakon osam godina, povećati kamate s rekordno niskih nivoa od oko nula odsto. No, kako se rast ekonomije u prvom tromjesečju usporio na samo 0,2 odsto na godišnjem nivou, većina analitičara ne očekuje zaoštravanje monetarne politike prije septembra. Zbog toga je na valutnim tržištima dolar posustao, pa je juče evro zabilježio prvi rast nakon tri dana pada. Jutros se kurs evropske valute kreće oko 1,1140 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,1120 dolara.
Ipak, na putu je znatnog sedmičnog gubitka, jer se krajem prošle sedmice kretao oko najviših nivoa u gotovo četiri mjeseca – 1,1470 dolara. Američka je valuta jutros oslabila i u odnosu na japansku, pa je cijena dolara skliznula s jučerašnjih 121,10 na 120,80 jena.
U fokusu je ulagača redovna sjednica čelnika Bank of Japan (BoJ), no niko ne očekuje promjene u izuzetno labavoj monetarnoj politici.
„Nema neke napetosti u vezi sjednice čelnika centralne banke. Oni su posljednjih dana poručili da su zadovoljni rezultatima monetarne politike i vjerovatno će nakon sjednice istaknuti iznenađujuće snažan rast japanskog BDP-a u prvom tromjesečju“, kaže Sean Callow, valutni strateg u australijskoj banci Westpac. Hina