TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle jer bi Fed, zbog sporog rasta američke ekonomije, mogao odgoditi povećanje kamata, pa se ulagači u potrazi za većim prinosima okreću rizičnijim investicijama.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,2 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Singapuru, Šangaju, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 0,9 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,8 odsto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena akcija na Wall Streetu, premda je, prema trećoj procjeni, američka ekonomija u prvom tromjesečju potonula 2,9 odsto na godišnjem nivou, najviše u posljednjih pet godina.
S obzirom da je prva procjena govorila o rastu za 0,1 odsto, a druga o padu za 1 odsto, revizija podatka o BDP-u za 3 postotna boda nije zabilježena od 1976. godine, od kada se vode ti podaci.
Međutim, ulagači su zanemarili te podatke jer niz posljednjih izvještaja pokazuje da se najveća svjetska ekonomija oporavlja od oštre zime, pa pojedini analitičari procjenjuju da bi u drugom kvartalu mogla porasti i do 4 odsto na godišnjem nivou.
Ulagači se, takođe, nadaju da će zbog slabosti ekonomije američka centralna banka prolongirati odluku o povećanju ključnih kamatnih stopa. Nedavno je Fed smanjio procjenu rasta američkog BDP-a u ovoj godini na 2,2 odsto, no sada se i ta procjena čini preoptimističnom.
Kako bi kamate u SAD-u mogle ostati niske duže vrijeme nego što se mislilo, pali su prinosi na američke obveznice, pa ulagači traže veće, što pogoduje tržištu akcija.
A na valutnim se tržištima dolar našao pod pritiskom. Juče je, nakon objave treće procjene o američkom BDP-u, kurs evra skočio na 1,3652 dolara, najviši nivo u tri sedmice. Jutros se, pak, kreće oko 1,3635 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara skliznula je na 101,70 jena, dok je juče u ovo doba iznosila oko 102 jena.
Kurs evra prema ‘japancu’ stabilno se, pak, kreće u rasponu od 138,50 do 138,90 jena. Hina