TOKIO, Na većini azijskih berzi u srijedu su cijene akcija porasle, jer je ulagače ohrabrio snažan rast američkog bruto domaćeg proizvoda, a nadaju se i da će smanjenje kamata u Kini razbuditi drugu po veličini svjetsku ekonomiju.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, a blago su pale i cijene akcija u Singapuru.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji, Hong Kongu, Šangaju i Australiji porasli su, pak, između 0,1 i 1,1 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 odsto.
Premda su juče na Wall Streetu S&P 500 i Dow Jones indeks blago skliznuli s rekordnih nivoa, na azijskim berzama jutros vlada optimistično raspoloženje, zahvaljujući snažnom rastu američke ekonomije.
Juče je objavljeno da je, prema drugoj procjeni, bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a u trećem kvartalu porastao 3,9 odsto na godišnjem nivou, više u odnosu na prvu procjenu od 3,5 odsto. Analitičari su, pak, očekivali rast od 3,3 odsto.
“Razlika između prve i druge procjene američkog BDP-a je velika, no još je značajnije što je velika razlika između rasta SAD-a i ostalih razvijenih zemalja svijeta, posebno u Evropi i Japanu”, kaže Jasper Lawler, analitičar u kompaniji CMC Markets.
Za azijske kompanije to je posebno značajno jer je SAD njihovo najveće izvozno tržište.
U Šangaju su, pak, cijene akcija jutros dostigle najviše nivoe u tri godine, jer su ulagači i dalje pod dojmom neočekivanog smanjenja kamata kineske centralne banke u petak.
Premda monetarne vlasti poručuju da se ne mogu očekivati njihovi novi potezi dok se ne vide podaci o rastu druge po veličini svjetske ekonomije u četvrtom tromjesečju, na berzi u Šangaju vlada dobro raspoloženje jer prvo smanjenje kamata nakon dvije godine znači da će cijena novca biti dodatno smanjena ako se rast BDP-a nastavi usporavati.
Pod pritiskom je, međutim, energetski sektor jer su cijene nafte i dalje u silaznoj putanji uoči sjednice OPEC-a, na kojoj se očekuje rasprava o tome treba li smanjiti proizvodnju ‘crnog zlata’ kako bi se zaustavio pad cijena.
A na valutnim se tržištima jutros trguje bez većih uzbuđenja jer je oslabio pritisak na evro, izazvan prošloga petka najavama daljeg labavljenja monetarne politike Evropske centralne banke ako to bude potrebno.
Jutros se njegov kurs kreće oko 1,2470 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,2425 dolara. Tako se dodatno odmaknuo od najnižeg nivoa u 26 mjeseci od 1,2357 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra porasla je s jučerašnjih 146,50 na 146,85 jena.
Kurs dolara u odnosu na japansku valutu stabilno se, pak, kreće oko 117,80 jena. Hina