TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija danas porasle, nakon četiri dana neprestanog poniranja.
Pozitivno je na azijske berze uticao pad cijene nafte. Nakon što je juče na Londonskom tržištu dostigla gotovo 120 dolara po barelu, novi najviši nivo u dvije i po godine, cijena nafte osjetno je pala. Na berzi u Njujorku terminska cijena nafte kreće se jutros oko 98 dolara, nakon što je juče dostigla i 103 dolara. To je prvi pad cijene nafte u posljednjih devet dana. Od kada su eskalirali nemiri u Libiji, što je podiglo cijene nafte zbog strahovanja ulagača od poremećaja na tržištu, osjetno su pale cijene akcija na berzama u Južnoj Koreji, Indiji, Tajvanu i drugim azijskim zemljama čije privrede zavise o uvozu nafte.
Najveći avioprevoznik iz Hong Konga Cathay Pacific uzletio je 3,6 odsto, Korean Air Lines 4,8, a australijski Qantas Airways 2,2 odsto. Tajvanski proizvođač mobitela HTC Corp. je skočio 6,8 odsto, a na dobitku su bila i automobilska izdanja. Toyota Motor tako je ojačao 2,2 odsto nakon što je Credit Suisse preporučio kupovinu akcija najvećeg svjetskog autoproizvođača. Kompanije koje značajne prihode ostvaruju na tržištima Bliskog istoka, Hyundai Engineering & Construction te Samsung Engineering porasle su 6,5, odnosno 5 odsto.
Regionalni azijsko-pacifički indeks MSCI dan je završio 1 odsto u zelenom na 136,68 bodova. Japanski indeks Nikkei 225 pridobio je 0,71 odsto, hongkonški Hang Seng se uzdignuo 1,82, a kineski CSI 300 indeks je osvojio 0,21 odsto. Južnokorejski indeks Kospi porastao je 0,69 odsto.
Nakon četiri dana pada, na evropskim su berzama cijene akcija jutros blago porasle, no trguje se oprezno dok se čeka dalji razvoj situacije u Libiji i drugim zemljama Bliskog istoka. Londonski indeks FTSE 100 trenutno je u plusu 0,35 odsto, frankfurtski se DAX podignuo 0,23, a pariški je CAC 40 u zelenom 0,67 odsto. Poslovni.hr