TOKIO, Na azijskim berzama u petak se trguje mirno, a cijene akcija se kreću oko najviših nivoa u 10 godina, osim što su u Šangaju oštro pale zbog novih mjera vlasti usmjerenih na zauzdavanje finansijskih rizika.
Na Tokijskoj berzi Nikkei indeks je oko 7,00 sati bio u minusu 0,3 posto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji, Australiji i Šangaju skliznule između 0,1 i 0,9 posto.
Indeksi berza u Singapuru i Hong Kongu blago su porasli, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oko 7,00 sati stagnirao na jučerašnjim nivoima, najvišim u 10 godina, pa je na putu nedeljnog dobitka od 1,4 posto.
Na većini azijskih berzi jutros se trguje mirno jer nema smjernica s Wall Streeta, gde se juče zbog praznika nije radilo, i jer nema značajnijih vijesti koje bi pokrenule tržišta.
Najviše su, gotovo 1 posto, pale cijene akcija u Šangaju i zaronile na najniže nivoe u tri mjeseca, što je posljedica novih mjera vlasti za zauzdavanje kreditiranja mikro preduzeća i zaoštravanja regulacije u sektoru upravljanja imovinom.
“Tržište je pogođeno zbog zabrinutosti ulagača u vezi potražnje, no nema zabrinutosti u vezi ekonomskih fundamenata”, kaže Naoki Tashiro, predsednik u kompaniji TS China Research.
Cijena nafte na američkom tržištu porasla je jer je zatvoren Keystone naftovod, glavni naftovod iz Kanade prema SAD-u. Tako je cijena barela jutros skočila 0,6 posto, na 58,58 dolara, najviši nivo od jula 2015. godine.
Na londonskom tržištu cena barela oslabila je 0,3 posto, na 63,35 dolara.
A na valutnim tržištima dolar se stabilizovao prema jenu nakon dva dana pada. Njegov kurs se kreće oko 111,30 jena, nakon što je juče skliznuo na 111,07 jena, najniži nivo u gotovo dva mjeseca.
U odnosu na evropsku valutu, dolar je oslabio, pa je cena evra dostigla 1,1850 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,1825 dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je jutros 0,1 posto, na 93,15 bodova, pa je od početka nedelje na gubitku 0,5 posto.
Pritisak na dolar posljedica je špekulacija da će američka centralna banka Fed zbog niske inflacije u SAD-u iduće godine usporiti tempo povećanja kamata. Hina